Euroopat ähvardab tõsine pagulaskriis, sest sinna ei saabu ainult Ukraina tõelised sõjapõgenikud, vaid ka uue lainena majandusmigrandid Aafrikast ja Aasiast.
Kreeka teatas esmaspäeval, et takistas umbes 600 migrandil sisenemast Egeuse merel Türgist Kreeka territoriaalvetesse.
Kreeka rannikuvalve kõneisik ütles, et esmaspäeva hommikul lahkus Türgi rannikult viis purjekat ja neli kummipaati migrantidega. “Kreeka patrullalused avastasid migrandid kiiresti ja teavitasid Türgi rannikuvalvet,” ütles kõneisik. Kõik alused suundusid tagasi või peeti kinni.
Kreeka rannikuvalve teatel leidsid kõik intsidendid aset Türgi territoriaalvetes Chiose ja Samose saarte vahel.
Rändeministeeriumi allika sõnul oli saabuvate migrantide arv Kreeka saartele 2022. aasta alguses pea 30 protsenti suurem kui samal perioodil eelmisel aastal. Üle 3000 asüülitaotleja on Kreekasse saabunud tänavu, sealjuures üle 1100 eelmisel kuul, näitavad Kreeka ministeeriumi andmed.
Samuti on migrantide aktiivsus suurenenud Kreeka maismaapiiril Türgiga, kuna kaht riiki eraldava Evrose jõe veetase on madal, ütles esmaspäeval piiriametnik.
Viimaste andmete järgi on aprillist alates Kreeka Lesbose, Samose, Chiose, Kosi ja Lerose saartel laagrites üle 2300 asüülitaotleja. Uued Euroopa Liidu rahastatud laagrid on ehitatud Samosele, Lerosele ja Kosile ning hiljem rajatakse need ka Lesbosele ja Chiosele.
Kreeka süüdistab regulaarselt Türgit ebapiisavates sammudes inimsmugeldajate tegevuse peatamiseks ning sellega 2016. aastal Euroopa Liiduga sõlmitud leppe rikkumises. Kreeka on Euroopa Liidu liikmesriik.
Kreeka karmid piirikontrollid on toonud kaasa vasakliberaalide süüdistused, mille järgi riigi rannikuvalve surub migrandid üle Türgi piiri tagasi õigusvastaselt. Ateena eitab, et selle julgeolekujõud on kedagi ebaseaduslikult sundinud tagasi minema.
Märtsis teatas Kreeka läbipaistvusamet, et juurdluse käigus asitõendeid selle süüdistuse kinnitamiseks ei tuvastatud. Samuti on libaühendused süüdistanud korduvalt EL-i piiriagentuuri Frontex migrantide ebaseaduslikus tagasitõrjumises.
Ukraina sõjast tingitud teraviljapuudus ja majanduskriis kimbutavad suuri päritolu- ja transiidiriike, kes ekspordivad Itaalia kaudu illegaalseid migrante Euroopasse.
Lisaks tugevalt mõjuvale Türgist lähtuvale rändefenomenile on olukord Vahemere lõunakaldal hakanud kontrolli alt väljuma. Sinna tungivad sisse sajad tuhanded Sahara-tagused elanikud, kes on valmis inimkaubitsejatele raha maksma, et nad saaksid valitsusväliste organisatsioonide laevadele pääseda.
Hinnanguliselt on enam kui 200 000 Sahara-taguse piirkonna kodanikku valmis lahkuma Liibüa rannikult ning 30 000 Tuneesiast ja Alžeeriast – peamiselt sudaanlased, somaallased, nigeerlased ja jeemenlased. Tänavu Itaalias maabunud 16 000 inimesest (3500 rohkem kui 2021. aastal ja neli korda rohkem kui 2020. aastal) püsivad edetabelis 23%-ga egiptlased, järgnevad bengallased 20%-ga, tuneeslased 15%-ga ja seejärel kõik teised.
Norra, Saksa, Itaalia ja Hispaania valitsusväliste organisatsioonide laevad, mis pole kaugeltki suundunud Mustale merele tõeliste Ukraina põgenike aitamiseks Odessast või Aasovi rannikult, nõuavad, et nad saaksid peamiselt Sitsiilia sadamatesse ja patrulliksid tõhusalt mõne miili kaugusel Liibüa ja Tuneesia rannikust, eriti Zuara ja Al Zawiyahi linnade ees Liibüa erihalduspiirkonnas.
Sellel rannikul on tugevaim inimkaubitseja, liibüalane Mohamed Salem Bahroun, klanni Ibrahim Hnich liige, terroristi Abou Oubayd El Zaoui õpilane ning Tripoli ja Al Zawiyahi vahelise relvastatud toetusrühma juht. Tal on monopol illegaalsete immigrantide smugeldamisel ning salakaubaveol, sealhulgas relvade ja uimastite müümisel.
Norra valitsusväliste organisatsioonide laev Ocean Viking vahetas äsja välja oma sõsarlaeva Geo Barents, mis võttis pardale 470 “libauppujat” ja ootab nüüd siseministri Lamorgese luba oma kauba mahalaadimiseks Augustas, kuigi Dublini määruse järgi peaks viima koju, kuna see laev on Norra territoorium ja selle tekkidel toimub illegaalsete immigrantide “esimene illegaalne viibimine”.
Miljonite eurodega rahastab inimkaubandust Saksa Evangeelne Kirik – ja kaudselt ka Saksamaa valitsus – ning neid juhivad kogenud kommunistlikud fanaatikud vasakäärmuslikust parteist Die Linke, mis oli Saksa DV endine marksistlik partei.
Väidetavalt kardavad Kolmanda maailma majandusmigrandid, et Ukraina sõda viib Euroopa valgeid ukrainlasi täis, ja nad tormavad kiiresti Vana maailma suunas, et pääseda maale, enne kui Euroopa üleküllastumisest piirid suleb.
UU-BNS-wPolytice