Ehkki professor Jordan Peterson ennast ise konservatiivina ei määratle, on tema mõtted sellest hoolimata kõnetanud miljoneid konservatiive üle maailma.
Tema raamat „12 Elu Mängureeglit: Vastumürk Kaosele“ on üleilmne menuk, tema Youtube’i kanalil on miljoneid andunud jälgijaid ning ta tuuritab tõelise superstaarina väljamüüdud kontserthallides mööda maailma. Selle kõige kõrvalt rajab ta „Petersoni Akadeemiat“, mille reklaamtekst lubab ideoloogiavabasid kõrgkooli kursuseid ning töötab välja rakendust, mis võimaldaks inimestel arendada oma väljendusoskust ja õpetada neid paremini esseesid kirjutama.
22. juunil jõudis ta oma uue raamatu esitlusturneega esmakordselt ka Eestisse, kus esines Tallinnas Rocca al Mare suurhallis täissaalile.
Kindlasti oli kohale tulnud rohkem neid, keda meelitas Petersoni vastuoluline natuur, kui neid, kes ennast tema tõelisteks fännideks peavad. Erineb ta siiski akadeemias valdavast liberaalsest frondist, mis on aegade jooksul talle palju sekeldusi pakkunud.
Ei lasknud ka ise juhust mööda, et oma silmaga näha, kuidas Peterson lähedalt kätte paistab.
Olen aastaid Petersoni videoloenguid ja esinemisi vaadanud ning üritanud tema mõtteid enda jaoks selgeks mõelda. Ka sõpradele olen julgenud soovitada.
Ja need mõtted on olemuslikult väga fundamentaalsed ning tihti on tema keeruliste lausekonstruktsioonide taga peidus väga lihtne ja eluline tõde, millele enamus vastu vaidlemata kaasa võivad noogutada.
Lava jagas Peterson oma abikaasa Tammy’ga, üritades taasluua atmosfääri, mis on nende kodus, kui nad oma elutoas istuvad. Vahe on vaid selles, et saalis istub 5000 inimest, kes aegajalt naeravad ja siis jälle aplodeerivad.
Millest ta siis kõneles?
Jordan Peterson tegi Jordan Petersoni. Tema väljenduslaad ning vastused publiku küsimustele olid meile juba tuttavad. Sama otsusekindlalt ja läbimõeldult avas ta teemasid, mis puudutas religiooni olemust ja selle vajadust, vastutuse võtmise olulisust, hirmude ületamist, laste kasvatamist jne. Seda ilmestades rohkete näidetega oma tööst kliinilise psühholoogina.
Kuid nii nagu iga vähegi oma elus Petersoniga kokku puutunud inimene teab, siis maailma saad sa muuta, koristades ära oma toa! Jaksu!