WHO ehk on Maailma Tervishoiuorganisatsioon on organisatsioon, mis peab võitlema haiguste vastu, kuid tundub, et skandaalidest räsitud seltskond üritab ka ennast kehtestada ja oma vajalikkust tõestada – koroonapandeemia vaibudes tekitatakse nüüd uus hüsteeria. Mitte et ahvirõuged oleks tühiasi, vaid WHO paiskab ühe haiguse vaibudes kohe järgmise avalikkuse ette, peaasi, et hirm kogu aeg püsiks.
Maailma Terviseorganisatsiooni WHO juht kuulutas laupäeval ahvirõugete puhangu ülemaailmseks tervisehädaolukorraks. Ülemaailmne rahvatervisealane hädaolukord on kõrgeim häire, mille WHO saab anda.
“Olen otsustanud, et ülemaailmne ahvirõugete puhang kujutab endast rahvusvahelise ulatusega rahvatervise hädaolukorda,” ütles WHO juht Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Tedros märkis, et küsimust neljapäeval arutama kogunenud kriisikomitee ei jõudnud üksmeeleni, mistõttu jäi tema otsustada, kas kas häirekella lüüa.
“WHO hinnangul on ahvirõugete oht mõõdukas kõigis maailma piirkondades peale Euroopas, kus hindame riski kõrgeks,” lisas ta.
Ahvirõugetesse on maailmas nakatunud üle 15 800 inimese 72 riigis, näitavad USA haiguste kontrolli ja ennetamise keskuse (CDC) andmed 20. juuli seisuga. Nakatumine on alates mai algusest hoogustunud väljaspool Lääne- ja Kesk-Aafrikat, kus haigus tavaliselt levib.
WHO kriisikomitee arutas rahvusvahelise ulatusega rahvatervisealase hädaolukorra (PHEIC) kehtestamist ka 23. juunil, kuid toona otsustati, et puhang ei ole selle lävendini veel jõudnud. Kuna haiguspuhang ei näidanud raugemise märke, vaid üha hullenes, korraldati neljapäeval uus kohtumine.
USA tervishoiuekspert andis reedel sünge hoiatuse ja kutsus WHO-d viivitamata hädaolukorda kuulutama.
“Alates viimasest ahvirõugete kriisikomitee kohtumisest vaid mõned nädalad tagasi, oleme näinud juhtumite eksponentsiaalset kasvu. On paratamatu, et juhtumite arv tulevatel nädalatel ja kuudel tohutult kasvab. Seetõttu peab Tedros lööma üleilmset häirekella,” ütles WHO riikliku ja rahvusvahelise tervishoiuõiguse koostöökeskuse direktor Lawrence Gostin. “Suutmatusel tegutseda oleks rängad tagajärjed inimeste tervisele üle maailma.”
Üheksakümne viiel protsendil juhtudest on haigus levinud seksuaalvahekorra käigus, selgus teadusajakirjas New England Journal of Medicine avaldatud seni suurimast uuringust, kus vaadati 528 inimest 16 riigist. Nakatunutest 98 protsenti olid geid või biseksuaalsed mehed ning umbes kolmandik olid käinud eelneva kuu jooksul seksipidudel.
“See nakkusmuster kujutab endast nii võimalust võtta suunatud rahvatervisemeetmeid kui ohtu, kuna osa riikides on antud kogukonnad silmitsi eluohtlikku diskrimineerimisega,” märkis Tedros ja nentis, et häbimärgistamine võib haiguspuhangu ohjeldamist raskendada.
Rõugeid meenutav, kuid neist vähem ohtlik viirushaigus avastati inimestel esmalt 1970. aastal. Esimeste sümptomide seas on palavik ning pea-, lihas- ja seljavalu, misjärel tekib näole, kätele ja jalgadele lööve.
Euroopa Ravimiamet (EMA) soovitas reedel kiita heaks rõugevaktsiini Imvanex kasutamine ahvirõugete vastu. Imvanex, mille töötas välja Taani firma Bavarian Noric, sai 2013. aastal Euroopa Liidus heakskiidu kasutamiseks rõugete vastu. Seda peeti võimalikuks vaktsiiniks ahvirõugete vastu seoses ahvirõugete viiruse ja rõugete viiruse sarnasusega.
Nagu uudisest selgub, polegi tegu uue haigusega ja ka ravim on olemas, aga ikkagi tehti kõrgeim hoiatus. Uus on haiguse juures see, et homoseksualismi ülistamise juures läänelikus ühiskonnas tunnistatakse ikkagi ahvirõugete seost just geimeestega. Samas on avaldusest märgata ka seda, et see on suuresti tehtud “häbimärgistamise” ja “diskrimineerimise” ärahoidmise vajadusest, kuigi tegu on selge riskigrupiga.
WHO aga sattus skandaali seoses koroonapandeemiaga, kui WHO juhti Tedros Adhanom Ghebreyesust süüdistati selles, et too on igati hoidunud Hiinat haiguse puhkemise eest vastutama panemisest, viidates tema sidemele Hiina Kommunistliku parteiga. Ghebreyesus on pärit Etioopiast, kus Hiinal on erakordselt suur mõju. (AFP-BNS-UU)