Riigimeedia ja süvariigi kiirreageerijate vastulöök nende peremeeste reitingu langemisele: väliseestlastele ei meeldivat Eesti „paremäärmuslased“!
Kus häda kõige suurem, seal abi kõige lähem: nii kui peaminister Kaja Kallas esines oma päris tarbetu, et mitte öelda kohatu telepöördumisega ning sotsioloogiafirmad avaldasid andmed selle kohta, et EKRE hakkab reformierakonnale populaarsuselt järele jõudma, tulistas ERR puusalt välja kahtlase väärtusega uuringu tulemused, mille kohaselt ei pidavat väliseestlastele meeldima siinne parempoolsus.
„Väliseestlasi häirib Eestis enim parempopulism“ väidab täna ERR-i poolt avaldatud loo pealkiri.
See on nüüd küll eestlaste siseasi, need suhted väliskogukondadega, aga mina venelasena saan väita, et mind absoluutselt ei koti see, mis Venemaal elavatele sisevenelastele Eestis meeldib ja mis ei meeldi. Mul on täiesti poogen nende arvamus, kuna nad siin õnneks ei ela, kuigi trügimine piiril on suurenenud märgatavalt.
“Negatiivsete faktide ja inimeste all mainiti kõige enam parempopulistlikke jõudusid. Üle kolmandiku (39 %) vastajatest nimetasid negatiivsete Eestiga seonduvate teguritena eksplitsiitselt just populistlikke poliitikuid (ennekõike kirjutati nimeliselt kaks kuni kolm parempopulistlikku poliitikut), erakondi või käitumismaneere,” öeldakse välisministeeriumi tellimusel koostatud väliskogukondade uuringus.
Ma nüüd väljendaksin end samuti eksplitsiitselt, lausa eksplikatiivselt, et kuhu seda uuringut võiksid selle koostajad endale pista, aga ma pole mõni Hašeki avameelne ja siiras tegelaskuju.
Ligi kümnendik (9 %) vastajatest tõid negatiivse faktina välja, et neile ei meeldi Eestis elavad inimesed, mille all toodi välja erinevaid iseloomuomadusi nagu näiteks eestlaste ebaviisakus, hoolimatus, enesekesksus, kadedus, kitsarinnalisus, sallimatus jm.
Antud väidet on eriti lõbus lugeda pärast seda, kui eestlased on sõja algusest abistanud hädas Ukrainat Eesti elanikearvu arvestades tunduvalt rohkem, kui küsitletud väliseestlaste asukohariigid, ja võtnud vastu juba umbes 60 000 sõjapõgenikku, saatnud ukrainlastele relvi, kiirabi- ja tuletõrjemasinaid, droone, toiduabi, arste jne.
Eestlaste ebaviisakus on minu jaoks kui inimese jaoks, kes on elanud Eestis juba 64 aastat, aga mitte redutanud isamaast kaugel, mingi täiesti ulmeline asi. Jah, igaühega võib juhtuda, igal rahval on oma Jürgen Ligi, aga ta muide pole ju „parempopulist“.
Neli protsenti vastajatest pidas kõige negatiivsemaks aspektiks Eestis rassismi olemasolu ning rassistlike käitumismaneere. Arvake nüüd ära, kust nad seda jama võtsid – no loomulikult lugedes oma elukohtades internetis eesti peavoolimeediat. Mõtlen seda lehitsedes vahel isegi, et kuidas ma siin põrgus üldse veel elus olen. Ameerikas ja Austraalias, kust need vastused tulid, rassismi muidugi ei ole – märatsevat BLM-i, reservaatidesse aetud pärismaalasi, nugade ja kalluritega islamiste ja valgete laste vägistajate jõukusid. Kusjuures needsamad vastajad nimetasid negatiivseks faktoriks Eestis venekeelset elanikkonda, nii et rassistidelt kuulen.
Mõned uuringu küsimused olid ilmselgelt suunavad, aga selliste küsitluste suunitlus ongi selline, et kinnitada süvariikliku ametnikkonna poolt pealesurutavat eestlaste negatiivset kujundit. Ja näiteks tabelis figureerib negatiivse poole peal mõiste „paremäärmuslikud poliitikud“, mis on ilmselgelt „küsitluse“ läbiviijate poolt pealesurutud mõiste. Eestis ei ole paremäärmuslikke poliitikuid, tegemist on pahatahtliku väljamõeldisega. Ja kuna neid väljamõeldisi tootsid Balti Uuringute Instituut ja välisministeerium, siis võiksid väliseestlased märkida oma vastustesse, et nendele ei meeldi Eestis ka ühiskondliku arvamuse suunamine ja võltsimine maksumaksjate raha eest, kuid kust nad peaksid selliseid üksikasju Eesti kohta teadma – Delfi ju sellest ei kirjuta, aga nendeni jõuab põhiliselt eesti peavoolumeedia vasakliberaalne propaganda.
Seda „uuringut“ naeruvääristab aga kõige rohkem kahe tiivaga koondtabel, kus „positiivsele“ poolele sattusid samad asjad, mis ka „negatiivsele“ poolele.
Näiteks „eesti inimesed“ figureerivad mõlemas edetabelis – nii positiivses kui ka negatiivses. Mõlemal „poolel“ on ka „Eesti avaliku elu tegelased“.
Kui mõnele väliseestlasele tõesti ei meeldi „eesti inimesed“, siis elab ta õiges paigas ja ongi parem, et ta vaenab meid ohutust kaugusest.
Aga mulle hakkas veel silma suur loosung väliseestlastele pühendatud välisministeeriumi leheküljel: „Eesti on Eestist suurem!“ Päris hästi öeldud ja sisugi arusaadav, kuid paraku sama väidab ka Putin Venemaa kohta – et Venemaa ei lõppe seal, kus kulgeb Venemaa piir. Ja seda mitte ainult ülekantud, vaid ka otseses mõttes, mida me näemegi praegu Ukrainas.
Äkki tuleks seda loosungit kuidagi kohendada, praeguses kontekstis kõlab see ekspansionistlikult.
Ivan Makarov