On räägitud sellest, et miks rahvas ei julge tulla meeleavaldusele toetama EKRE-t. Hirm osaleda milleski, mis ei ole ühiskonnas veel väga soositud tegevus? Kas olemegi jõudmas hirmuühiskonda, millest räägib 2005. aasta film “V vor Vendetta”, kus filmis lõpukaadrites pani rahvas ette maskid ja tuli siiski meeleavaldusele. Seda maski on kasutatud ka Hiina meeleavaldustel.
Totalitaarses ühiskonnas meelt avaldada on julge tegu. Kui aga ühiskond on araks muudetud, siis nähes teiste julgust tulla meelt avaldama, võib see tekitada aras tüübis tunde, et mida see kaaskodanik endast õige arvab, tuleb avalikult ja ei karda!
Tühistamisest on lääne ühiskonnas saanud pigem reegel kui erand. Ühiskonnas on terved inimrühmad, kes kardavad saada tühistatud oma sõprade poolt, kui nad osalevad milleski, mida ei kiida heaks valitsev võim.
Osaledes pühapäevasel meeleavaldusel tekitas küsimusi see osa inimestest, kes seisid eemal ja ei tulnud platsile seisma koos teistega. Ehk oli ka nende hulgas neid, kes kartsid saada kaadrisse koos EKRE meeleavaldajatega? Võib arvata, et enamus selliseid on pigem kodus ja hoidmas eemale võimalikust “pahandusest”, kui sinu nägu peaks olema ära toodud kusagil ajakirjanduses avaldatud fotol.
Võibolla peaks hakkama soosima V maskide kasutamist meeleavaldustel? Vahel on tunne, et oleme juba sinna ühiskonda jõudnud, milles rääkis see film, näidates, kust see mask pärit on.
Taivo Sepp