Oleme huvitavas seltskonnas ja vähemalt pro forma oleme selle seltskonna ise valinud – selle nimi on EU. Paha tunnistada, kuid viimased arengud on näidanud, et senine küllus on suuresti põhinenud odaval vene toorainel, loorberitele on puhkama jäädud ja kõikvõimalikud aktivistid on juba olemuslikult võimetud midagi reaalset asemele pakkuma.
Paraku ongi spetsialistid kõrvale tõrjutud ja seda kogu Euroopas ja asemele on tulnud kõikvõimalikud deviandid. USA on ookeani taga ja naudib olukorda, sest Euroopas käib asi alla ja juba kolivad terved ettevõtted USA-sse üle, viies kaasa siin edu toonud tehnoloogiad ja spetsialistid, keda seal hinnata mõistetakse.
Meil on loosungid ja reaalse kauba asemel lepingud, millesse ei usu enam keegi. Ja nüüd on see ka valju häälega välja öeldud – näib, et kogu EU liigub vääramatult krahhi suunas. Kreeka eks-rahandusminister Gianis Varouifakis on selle just niimoodi sõnastanud ja see on tema sõnul ette määratud. (N-TV).
Ta märkis, et juba praegu on võimalik jälgida kiiret deindustrialiseerumist terves EU blokis. Küsimusele, “kas EU on võimeline seda praegust energiakriisi ületama?” vastas Varoufakis, et see läbikukkumine on garanteeritud.
Ja tõepoolest – olukorras, kus EU kompaniid maksavad gaasi eest kümme korda rohkem kui USA ja Hiina, jäävadki juba kümned tööstused lihtsalt seisma ja neis oludes on ju loomulik, et kolitakse üle sinna, kus olud soodsamad ning USA valitsuse puhul on selge ka nende soosiv suhtumine sellesse protsessi ja see pole ime, sest konkurent võetakse eriti intelligentselt “rajalt maha”.
Varoufakis ütles välja ka Polycheneli saladuse, mis võib olla päris saladuseks ainult meie Toompea seltskonnale – mingit liitu selle õilsas tähenduses Euroopas ei eksisteeri.
Niipea, kui juttu tuleb migrantidest, pagulastest või gaasist, on igaüks enda eest väljas, Eesti tundub olevat erand, kellel enda toimetulek kõige vähem tähtis ning kriis on just hea indikaator nende nähtuste väljatoomiseks.
EU on selles olukorras pöördunud USA poole, nende osakaal EU turul on suurenenud 28%-lt 45%_ni ja gaasi toodang USA-s näitab ajaloo suurimaid arve. Ja siis – Macron süüdistab ameeriklasi kunstlikult kõrgeks aetud hinnas, sakslane nimetab neid hindu astronoomilisteks – tulemusteta.
Kuidas võtta – seesama gaas maksab USA siseturul 3-4 korda vähem aga meil on ju turumajandus – kui ikka on!? Euroopa on sanktsioonid ise kehtestanud ja nüüd võtku tagajärjed vastu. See, kes natukegi midagi LNG kaubandusest jagab, soovitaks küll mitte nii kindel olla, kust ühe või teise LNG tankeri last pärineb ja kuivõrd korrektsed need gaasimolekulid poliitiliselt on.
Euroopal on hoidlates tänaseks gaasi 91,56% (99 mlrd kuupmeetrit ) ulatuses hoidlad täis ja kui meil sellest hõisatakse, siis ei arvestata Toompeal seda, et juurdevool pole endine ja see on kõike muud kui stabiilne (Gas Infrastructure Europe, GIE andmetel).
Meil pole gaasi, aga on lepingud, pole teadmist, aga loosungitest puudust ei tule. Isegi kai on, aga laeva pole – gaasist rääkimata. Tuletame meelde, et hoidlad on erinevates riikides ja on loomulik, et kõigepealt rahuldatakse enda vajadused, see lihtsalt on nii.
Meil räägitakse nii gaasi kui ka elektri ning teiste energiakandjate puhul varudest ja võimekustest, rääkimata sellest, milline on hind tarbija jaoks. Ja nii tulebki välja, et tarbimise piiramine tähendab äraseletatult külmas istumist või poe kinnipanekut, sest seesama tarbija pole lihtsalt suuteline neid arveid tasuma.
Andres Raid