Soome teadlane Pekka Pohjankoski tundis YLE raadiole antud intervjuus muret selle üle, et hiljuti Euroopa Liitu raputanud korruptsiooniskandaalidest võivad saada kasu euroskeptikud ja nn populistlikud parteid. Pohjankoski juhtis tähelepanu asjaolule, et Euroopa Parlamendi asepresidendi, vasakpoolse Eva Kaili arreteerimine ja korruptsioonisüüdistus on midagi sellist, mida ei ole nii suures mahus EL-i institutsioonides kunagi varem ette tulnud.
„Tegemist on süüdistustega, milliseid ei ole EL-i institutsioonide ajaloos sellises mahus varem kuuldud, nimelt et nii mitmed inimesed EL-i seadusandlikest institutsioonidest on seotud sedalaadi juhtumiga,“ ütles Pohjankoski. „Ehkki europarlament säilib tegutsemisvõimelisena, on mainekahju muidugi suur miinus. Populistlikud poliitjõud haaravad kindlasti võimalusest ja kasutavad seda ära,“ lisas ta.
Viimaste nädalate jooksul on mitmed vasakpoolsed europoliitikud korruptsioonisüüdistega seoses tagasi astunud. Arreteeritud Kaili väidab, et on süütu ja täitis ainult talle antud käsku.
Samas ei ole Brüssel end kunagi hoidnud tagasi liikmesriikide süüdistamisega korruptsioonis. Näiteks on Euroopa Parlamendis pidevalt süüdistatud korruptsioonis Ungarit ja selle aasta septembris hääletas europarlament isegi deklaratsiooni poolt, millega väideti, nagu ei oleks Ungari toimiv demokraatia.
Brüsseli korruptsiooniskandaali järgselt ei hoidnud Ungari peamister Viktor Orban end tagasi ja postitas Twitteris meemi, millel on näha hulk mehi naermas ütluse üle: „Ja siis nad räägivad, et [Euroopa Parlament] on tõsiselt mures korruptsiooni pärast Ungaris.“
Prantsusmaa Rahvarinde juht Marine Le Pen kritiseeris skandaali lahvatamise järel samuti EL-i, nimetades seda impeeriumiks ja võrreldes selle praegust suunda endise Nõukogude Liiduga.
„Merkantistlik ja ultraliberaalne impeerium, materialistlik ja ateistlik, tehnokraatlik ja ideoloogiline impeerium, Euroopa Liidu jaoks on meie kontinent nagu lõpututult laiendatav turg,“ ütles Le Pen. Ta märkis ühtlasi, et EL on loopinud oponente poriga ja korruptsioonisüüdistustega, samas kui tegelikult tegelesid sularaha vastuvõtmisega hoopis „head jõud“.
Brexiti eestvedaja Nigel Farage kommenteeris skandaali järgmiselt: „Belgia meedia sõnul on tegemist Katari rahaga, lobitöö eest saadud rahaga – aga me ei tea praegu veel tegelikku tõde. Me teame vaid, et see on tohutu, meeletu skandaal; me teame, sest ma olin seal ligi 21 aastat ja Brüssel sõuab täielikul korruptsioonimerel.“
Allikas: Breitbart News