Saaremaal elavad üle 600 Ukraina sõjapõgeniku on tekitanud saarel saadaolevate üürikorterite nappuse, kooli ja lasteaiakohad on täis ning suuresti ka tööturg.
„Saaremaal on eramajutuse leidnud ligi 400 sõjapõgenikku. Osade puhul tagab elukoha tööandja. On ka vabatahtlikke, kes üüriraha ei võta, aga see on marginaalne,” märkis Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk kirjas Eesti Inimõiguste Keskusele. „Saaremaal on üle 600 sõjapõgeniku ja see on toonud kaasa asjaolu, et üürikorterite turg on täis, kooli ja eriti just lasteaiakohad on täis ning tööturg suuresti samuti,” tõdes Tuisk.
Alalisele eluasemele üleminekut mõjutab vallavanema sõnul lisaks üüriturule ka tööturg. „Kui inimestel on töö, tekib ka kindlus oma kommunaalide ja üüri eest tasuda. Hästi on toiminud nii-öelda 1200 eurot riigi toetusena üüri ettemaksudeks või korteri sanitaarremondi tegemise raha. See julgustab inimesi kortereid välja üürima,” nentis Tuisk.
Tööturul etendab tema sõnul mingil määral rolli ka keeleoskus, samuti asjaolu, et ettevõtetel on kohati raskusi üldise elukalliduse tõttu ise ellu jääda ja seepärast ei mõelda ettevõtte laiendamisele. „Algul oli mitmeid ettevõtteid, kes laiendasid oma tegevust ning said seetõttu sõjapõgenikke tööle võtta, kuid ettevõtlusmaastik on seoses elektrikriisiga nüüdseks muutunud ning igasuguseid riske püütakse välistada,” tõdes Tuisk. „Algul andis palju juurde kohtumine ettevõtjatega ja leiti kohti, kus lisatööjõudu saaks kasutada. Talv on siiski keeruline ja siin häid näiteid hetkel ei ole,” lisas ta.
Kui mullu kevadel võttis sõjapõgenikele koolikohtade leidmine Saaremaal aega üle kuu aja, siis praegu saab vald üksikud laekunud avaldused rahuldada jooksvalt, kuna õpilaste arv on liikumiste arvel püsinud stabiilsena. „Tänaseks on meie koolide vastuvõtu võimekus piirilähedane ja suurema hulga põgenike vastuvõtuks me haridusvõrgus enam valmis ei ole,” nentis Tuisk.
Saaremaa saaks vallavanema sõnul Ukraina sõjapõgenikke teise laine puhul veel vastu võtta, kuid siis peaks kindlasti muutma vastuvõtu tingimusi, tagada tuleks riiklik majutus ning kaotada tuleks kooli ja lasteaia kohustus. (BNS)