Üle poole miljardi euro suuruses krüptorahakelmuses ja rahapesus osalemise kahtlusega ärimehed Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko olid 2019. aasta europarlamendi valimistel üksikkandidaadina kandideerinud Raimond Kaljulaidi suurima annetusega toetajad. Nüüd tahab Turõgin türmist välja.
Ligi kaks kuud vahi all olnud Eesti suurimas krüptokelmuses kahtlustatav ettevõtja Ivan Turõgin nõudis teisipäeval Harju maakohtus koos kaistjatega enda vabastamist elektroonilise valve alla, kirjutab Postimees.
“Leian, et ei ole põhjust minu vahi all hoidmiseks. Jalavõru ja koduarest oleks piisav,” lausus Turõgin istungi algul. “Mina ei näe mingit alust vahi all olemiseks,” ütles Turõgin, kui talle kohtusaalis sõna anti. Prokuratuuri väitele, et Turõgin võib riigist lahkuda, vaidles ettevõtja vastu. “Esiteks tahaksin öelda, et elektroonilise valve korral ei ole võimalik lahkuda oma elukohast. Samuti ei ole olemas mul mingeid reisidokumente. Samuti on mul pere ja viis väikest last, keda ma ei saa maha jätta,” lisas Turõgin.
Lisaks tõstis Turõgin esile tõsiasja, et temale kuuluv ettevõte oli 2018. aastal kriminaaluurimise all. “Alates aastast 2018 olin ma kursis sellega, et Eesti territooriumil toimub kriminaaluurimine, mis puudutab minu ettevõtet, ja praktiliselt viie aasta vältel, sellest ajast alates, liikudes maailmas ringi ja käies erinevates riikides, olen alati naasnud Eestisse,” lausus ta.
Ka istungi viimastel minutitel väitis Turõgin, et tema vahi all olemise põhjust ja alust ei näe. “Kodus asumine on tunduvalt kasulikum minu perele kui minu asumine vanglas koos inimestega, kellel on kriminaalne minevik ja mitme aasta pikkune kogemus,” ütles Turõgin.
Abiprokurör Mari Vunk nõudis kindlameelselt, et vahistamise tähtaega tuleks pikendada. Kohus otsustab Turõgini vahi alt vabastamise või vahi alla jätmise kolmapäeval.
Ivan Turõgin on üks Eesti ettevõtjatest, keda kahtlustatakse krüptorahakelmuses osalemises ja rahapesus kogusummas 575 miljonit dollarit ehk 560 miljonit eurot.
Väidetavalt lõid kahtlustatavad Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko Ponzi skeemina toimiva ettevõtte. Nad kutsusid inimesi üle maailma investeerima krüptokaevandusse HashFlare, ent väidetavalt jäid investeerijad pika ninaga.
Novembri teises pooles võeti koostöös USA kolleegidega mõlemad mehed vahi alla. (BNS)
Kuigi Raimond Kaljulaid on kahtlaste rahadega seotud, pole teda Eestis puututud, sest ta on vasakliberaalses võimumaailmas “oma”. Samuti ei võetud teda maha riigikaitsekomisjoni esimehe kohalt, mis tähendab, et riigikaitset on juhtimas vene rahadega mees.