Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Riigikogu aseesimehe valimistest: kui mingi kokkulepe ei pea, siis ei pea ka ükski teine kokkulepe

-
08.04.2023
Riigikogu aseesimehe koht peaks kuuluma Martin Helmele

Keskerakonna esimees (seni veel) Jüri Ratas on nii võimuahne, et talle ei lähe mingid kokkulepped ja varasem praktika kunagi korda. Nõnda on ta esitanud EKRE esimehe Martin Helme kõrvale enda kandidatuuri Riigikogu teise aseesimehe kohale, mis traditsioonide kohaselt peaks kuuluma parlamendi suurimale opositsioonierakonnale. Praegusel juhul siis Eesti Konservatiivsele Rahvaerakonnale, kel on Riigikogus 17 liiget Keskerakonna 16 vastu.

Tänases Vikerraadio „Rahva teenrite“ saates ütles Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, et, kui Helme sellest kohast ilma jääb, on erakordselt halb praktika ning mõjub häbimärgina parlamendi mainele, sest kui see kokkulepe ei pea, siis ei pea tulevikus ka üksi teine kokkulepe ning tuleb bumerangina kunagi tagasi.

„Need on asjad, mis lükatakse kõrvale mõtlemata, sa kas austad kokkuleppeid või ei austa,“ arutles ajakirjanik. „Kui mingi kokkulepe ei pea, siis ei pea ka ükski teine kokkulepe.“

Riigikogu valib esmaspäeval lisaks esimehele ka kaks aseesimeest, kellest teine on tavaliselt tulnud opositsioonist. Ametlikult ei ole kolm opositsioonierakonda aseesimehes kokku leppinud. Kaalukeeleks on kõige väiksem opositsioonierakond ehk Isamaa, kes pole oma otsusest teada andnud.

Kui aseesimehe koht läheb Jüri Ratasele, siis saab EKRE kokkuleppe kohaselt korruptsioonivastase erikomisjoni juhi koha. Isamaale jääks riigieelarve kontrolli erikomisjoni koht.

Kui aseesimeheks peaks saama aga hoopis Helme, siis jääb tema sõnul keskerakondlaste juhtida riigieelarve kontrollikomisjon ja isamaalastele korruptsioonivastane erikomisjon.

Kolm opositsiooni jäävat erakonda on omavahel ära jaotanud ka riigikogu komisjonide aseesimeeste kohad.

EKRE nimetab aseesimehe põhiseadus-, riigikaitse-, välis- ja maaelukomisjonis, Keskerakond majandus-, rahandus- õiguskomisjonis ning Euroopa Liidu asjade komisjonis.

Aga need on kõigest kokkulepped.

Kui opositsioon ei ole ühtne, saaks põhimõtteliselt olukorra ära kasutada ka koalitsioon ja panna oma kokku 60 häälega paika mõlemad aseesimehed.

Riigikogu esimehe koht läheb Eesti 200-le ja tõenäoliselt selle esimehele Lauri Hussarile, kes ministrivastutust pole endale soovinud.

Praegu on Ratas Riigikogu esimees, kuhu ta jäi pärast seda kui Kaja Kallas oli mullu suve hakul keskerakondlased valitsusest välja visanud ning moodustanud jaanipäeva järel uue valitsuse koos Isamaa ja sotsidega. Kuna Riigikogu esimees valitakse kord aastas, siis jäi see koht talle alles.

Riigikogu aseesimehe positsioonil on aga opositsiooni poolt olnud üle kahe aasta Martin Helme.