Tallinna linnavolikogu on koht, kus kinnitatakse kõik koalitsioonilise sotskeskerakonna projektid ja lükatakse sama kindlalt tagasi kõik opositsiooni ettepanekud.
Nii ka viimasel istungil, kui EKRE fraktsiooni esimehe Mart Kallase mõistlik eelnõu tõukerataste tekitatava kaose korrastamisest mahahääletamiseks tormasid saali jooksujalu lähistel tšillinud ja herilasepesa sarnaselt sumisenud koalitsioonilised laiskloomad. Keegi õnneks luid ei murdnud, nii et tagasijooks toimus samas koosseisus ehk kadudeta.
Istungi viimase punktina arutati nüüd juba kliimaksiministriks edutatud Kristen Michali eelnõu „Ülesande andmine Tallinna Linnavalitsusele tõsta eakatele makstav pensionilisa 200 euroni”. 2021. aasta kohalike valimiste eel oli vanemaealistele antud lubadus tõsta neile makstav hinnatõusu kompensatsioon ehk pensionilisa 200 euroni.
Selleks vajaliku raha leidmiseks panid oravad ette kärpida linna meediakulusid. Nende fraktsioon esitas juba möödunud aasta sügisel Tallinna linnavolikogule eelnõu pensionilisa tõstmiseks 200 euroni, kuid ulmelist palka saav sotsist linnavolikogu esimees Jevgeni Ossinovski keeldus seda menetlusse võtmast.
Tallinnas on ca 93 000 pensionäri. Pensionilisa tõstmine 200 euroni maksaks ligikaudu 2,5 miljonit eurot. Meediakuludeks nähakse Tallinna linna 2023. aasta eelarves aga pea 3 miljonit eurot. Kui lisada siia veel ligi 70 kommunikatsioonitöötaja aastane tööjõukulu, mis ületab 1 miljonit eurot, saab kokku koguni 4 miljonit. „Valik on seega üsna märgiline – kas kasutada maksumaksja raha palgaliste kiitjate ja propaganda ülalpidamiseks või abivajajate aitamiseks,“ märkis härra Michal.
EKRE fraktsioon toetas vaatamata põhimõttelisele vastasseisule reformierakonnaga seda ettepanekut jõudsalt, kuigi minul tekkis muidugi küsimus, et miks siis reformierakond, mida esindas nii linnavolikogus kui ka riigikogus Kristen Michal, toimib riiklikul tasemel vastupidiselt ehk Kaja Kallase valitsus eraldab regulaarselt venekeelsele meediale miljoneid, kuigi ka seal tehakse eestivastast propagandat ja on võetud tööle palju Venemaalt siia kolinud endisi Kremli propagandiste. Ja seda raha annaks ka paremini kasutada, suunates abivajajatele.
Härra Michal läks seepeale silmnähtavalt närvi ja arvas millegipärast, et on õige aeg Uute Uudistega arveid klaarida, kuigi see EKRE portaal ei saa raha ei oravate valitsuselt ega Tallinna võimudelt. Aga see selleks.
Ettekandja Michal tegi täiesti asjakohase märkuse Tallinna õukonnameediat kaitsma tõtanud linnavoliniku ja ühtlasi ka Lääne-Nigula valitsejale Aivar Riisalule, osutades faktile, et Riisalu on aastaid toetanud tuntud maruputinisti Tšaplõginit, kes tänu 300 häält kogunud Riisalule pääses Riigikokku, kus nüüd härra Michal iga kord, nähes parlamendis seda isikut, meenutab Riisalut. Michal pööras õigustatult tähelepanu sellele, et eesti ohvitser Riisalu upitas putinisti, kelle eest tuleks riiki kaitsta.
Mispeale Aivar Riisalu esines homofoobse kõnega, väites, et ta ei armasta Tšaplõginit, sest ei saa ju oma naist petta. Missugust oma naistest pidas silmas „meie mees“, jäi selgusetuks, aga nõnda seksuaalselt alavääristada Tšaplõginit ei olnud ju kena. Varsti on meil see asi seadustatud ja kui Riisalu otsustab jälle vahetada partnerit, siis tal on veel vabamad käed, kui varem.
Nii et „ajad mööduvad, tuuled pöörduvad, tsirkus alati jääb“! Näiteks Lasnamäe praegune tsarinna Julianna Jurtšenko kirjutas alla lendlehele, kus hoiatab avalikes kohtades purjutajaid, et sellist teguviisi hakatakse rangelt karistama: kui keegi joob avalikus kohas õlut või viina, saab MUPO iga kord 600 eurot trahvi.
Kas ta vihjas sellele, et need on justnimelt mupolased, kes joovad avalikes kohtades, või siis tahtis nõnda tõhustada MUPO tööd, et munitsipaalid üritaksid kaakidel käest pudelid välja rebida enne, kui sõõm on tehtud ja 600 euroraha palgast maha arvatud, on raske öelda. Aga see Jurtšenko on muidugi geenius: linnakassa jõuline täitmine munitsipaalpolitseinike taskust on igal juhul andekas äriidee.
Ivan Makarov