Traditsiooniliselt kuulub Riigikogu teise aseesimehe koht enam hääli saanud opositsioonierakonnale ehk sel korral EKRE-le, kuid esmaspäevasel Riigikogu uue koosseisu avaistungil andsid Isamaa ja Keskerakond teada, et senine praktika enam ei kehti ja edaspidi võib murda mis iganes kokkuleppeid.
Riigikogu uus koosseis valis parlamendi esimeseks aseesimeheks reformierakondlase Toomas Kivimägi ja teiseks aseesimeheks Keskerakonna esimehe Jüri Ratase. Kivimägi poolt anti 56 häält, Ratase poolt 27 häält ja Helme poolt 17 häält. Ratase surusid läbi Keskerakond ja Isamaa.
Võimuahne Keskerakonna esimees Jüri Ratas näitas, et talle ei lähe mingid kokkulepped ja varasem praktika korda ning ta esitas EKRE esimehe Martin Helme kõrvale enda kandidatuuri Riigikogu teise aseesimehe kohale. Isamaa oli kohe toetamas ja nii hääletatigi Ratas sellele ametikohale.
Selle kohta on Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov Vikerraadio „Rahva teenrite“ saates öelnud, et kui Helme sellest kohast ilma jääb, on see erakordselt halb praktika ning mõjub häbimärgina parlamendi mainele, sest kui see kokkulepe ei pea, siis ei pea tulevikus ka üksi teine kokkulepe ning see tuleb bumerangina kunagi tagasi. „Need on asjad, mis lükatakse kõrvale, mõtlemata, et sa kas austad kokkuleppeid või ei austa,“ arutles ajakirjanik. „Kui mingi kokkulepe ei pea, siis ei pea ka ükski teine kokkulepe.“
Keskerakond ja Isamaa, kes pole kunagi erilised “aumehed” olnud, häbimärgistasidki nüüd Riigikogu maine. Jüri Ratas tõestas veel lisaks, et temalt võib alati noa selgalöömist oodata, nagu see juhtus kaporatuuri võimupöörde eel koalitsioonikaaslastega.
Samas ei taha Ratas kuidagi tunnistada, et juhib üdini kriminaalset erakonda, kelle vastu algatati krimiasi, mis viis võimupöörde ja sööstmiseni Reformierakonna kaissu. Võib eeldada, et ka nüüd pilgutavad mõlemad Isamaaga Reformierakonnale silma, lootuses pääseda kunagi sotside ja E200 asemele.
Uued Uudised