Saksamaa föderaalvalitsus kiitis kolmapäeval heaks plaani liberaliseerida riigi soomuutmisseadust, võimaldades ametlikku soovahetust inimese isikliku otsuse alusel, ilma meditsiinilise hindamiseta.
Siiani pidid eesnime või ametlikult oma soomääratlust muuta soovijad läbima meditsiinilise hindamise, milles pidi osalema kaks eksperti. Lisaks tuli luba saada kohtust. Uue seaduse järgi on inimesel võimalik muuta oma eesnime või sugu ilma igasuguse hindamise või kohtu otsuseta. Seaduse peab veel heaks kiitma föderaalparlament.
Ühtlasi lubab uus seadus muuta eesnime ja soomääratlust alaealistel lastel alates 14. eluaastast, juhul kui neil on lapsevanema või ametliku hooldaja luba. Kui laps aga luba ei saa, on tal nüüdsest õigus pöörduda oma vanemate vastu kohtusse.
Opositsioonis olevad kristlikud demokraadid (CDU) on seadust kritiseerinud ja partei perepoliitika kõneisik Silvia Breher hoiatas, et tegemist on „jultunud seadusega, eriti lapsi ja noori puudutav osa, ning põhjustab ebaproportsionaalset sekkumist põhiseadusega kaitstud vanemlikesse õigustesse“. Breher lisas, et noored võivad teismeeas teha „soomuutmise osas läbimõtlemata otsuseid“ ja kutsus üles noori paremini kaitsma.
Alternatiiv Saksamaale (AfD) plaanib aga seaduse kohtus vaidlustada. Parteijuht Alice Weidel hoiatas, et niisuguse seadusega muutub riik sisuliselt alaealiste hooldajaks ja lastel on kohtus võimalik vaidlustada oma vanemate otsuseid. Weideli sõnul ei tohi vanemlikke õigusi mitte mingil juhul puudutada, eriti väga tundlike teemade puhul nagu nn soomuutmine.
Sarnane lihtsustatud soomuutmisseadus võeti selle aasta veebruaris vastu ka näiteks Hispaanias ja möödunud aasta detsembris Šotimaal.
Allikas: Remix News