Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MEEDIAKRIITIKLA: Härra Reinsalu, kus te seal venelasi nägite?

-
11.09.2023
Etot Denj Pobedõ!

Tallinna linnapea Mihhail Kõlvarti võit keskerakonna esimehe valimistel tekitas teiste erakondade juhtides nii palju asjatuid lootusi kui ka parasjagu asjatuid kartusi.

Kui Isamaa esimees Urmas Reinsalu väidab, et „Eestis on tekkinud vene partei“, siis ta on ebatäpne. Asi on selles, et keskerakonna ülemkihi praeguseski „vene tiivas“ venelasi praktiliselt ei olegi. Tegemist on eri rahvustest, põhiliselt aga ühest konkreetsest rahvusest, konglomeraadiga, mis ei ole isegi mitte venemeelne, vaid nõukogudemeelne. Mitte muidugi majanduslikus, vaid kultuurilises, ajaloolises ja poliitilises kontekstis. Nad on jah konservatiivsemad, aga see on paraku Brežnevi ja paraku ka Stalini aegne konservatiivsus.

Sest kõik väärtused ja „скрепы“, mis on kujuneva seltskonna ideoloogia aluseks, on loodud põhiliselt nõukogude perioodi kestel, nagu „Suure Isamaasõja“ sakraliseerimine ja vene rahva juhtiv roll uue ajaloolise inimkoosluse ehk nõukogude rahva elluärkamise protsessis. Pluss Putini poolt lisatud „vanad väärtused“ – suurvene šovinist, impeeriumiihalus, õigeusukiriku verejanu ja mittevenelastest oligarhide piiritu aplus.

Seega võib keskerakond kujuneda mitte vene, vaid Venemaa praegustele väärtustele orienteeritud internatsionaalseks, et mitte öelda interrindelaadseks poliitiliseks, põhiliselt Eesti riikluse jaoks destruktiivseks jõuks. Loomulikult kuuluvad sinna ka kaasaegsed eestlastest äraandjad ja muud lauristinlased – igasugused korteritega sahkerdajad Kotkad, edukad Laatsed, surematud kaššeid Klandorf, Sults ja Riisalu, endise sotsi Belobrovtsevi tüüpi kasuahned poliitjooksikutest sotsid, lõbusad Sveti tüüpi aferistid kuni Boroditšini välja, kes kõik näevad välja nagu koššer kakukesed, – jah, ka Boroditš võib ju ka naaseda, kui linnast väljapressitud raha otsa saab.

„Minu meelest on Eestis tekkinud üks selgelt määratletud vene partei, kui ma vaatan Kõlvarti poliitikat, mida ta on ellu viinud varem linnapeana ja ka seda, mida Kõlvarti juhtimisel linnavalitsus on teinud, mis minu hinnangul on ikkagi eestimeelsele poliitikale vastu olnud. Nii et sedapidi see muudabki Eesti poliitikat,“ ütles Urmas Reinsalu täna ERR-ile.

Eestimeelsele poliitikale oli kõige rohkem vastu Isamaa ise, kui migratsiooni piiravale eelnõule Riigikogus vastu hääletas, kui astus kuritegelikku koalitsiooni reformierakonnaga ja aitas oravatel valimised võita, kui Isamaa esimees Seeder igas oma valimiseelses teleesinemises sidus esimese asjana Prigožinit EKRE-ga, aidates Kremlil ja Venemaaga kuritegelikku äri ajaval reformierakonnal Riigikogu valimistulemusi mõjutada. Lõpuks kukkus Prigožin lennukiga kolinal alla ja ka Seeder prantsatas esimehe kohalt perseli, ja paras mõlemale.

Sotside liider Jevgeni Ossinovski, kes äsja lahkus Tallinna linnavolikogu esimehe soojalt kohalt Kõlvarti kõrval, arvab, et Kõlvarti keskerakond võib ära võtta hääled äärmusvenelastelt:

„Selle otsuse tulemusena on järgmistel kohalikel valimistel näiteks keskerakond edukam ka selle nii-öelda äärmusvene partei vastu võitlemisel, kui too veel ellu jääb – see härra Petersoni punt Koos,” arvab Ossinovski.

Vaevalt et „äärmusvenelastelt“ saab võtta hääled ära ilma „äärmusvenelaste“ endita. „Vene maailm“ saab linnalt praegugi igasuguseid toetusi, soodustusi, ametikohti ja kutseid, ja hakkab saama veelgi rohkem. Milles seisneks selle protsessi kasulikkus eesti riigi jaoks? Kes saab praegu risti lüüa, et keskerakonda ei naase mingil koostöö kujul või lausa ühes tükis kasvõi võidunud kapuutsiga Stalnuhhin?

Ja kui me näeme praegu Mihhail Kõlvarti ümber Yana Toomi, Jevgrafovi, Tšaplõgini ja teiste paadunud estofoobidest sovettide juubeldavaid nägusid, siis kahvatuvad sellel taustal ka siinsed „kookos-venelased“. See on täiesti küsitav, kes neist esimesena eestlastele noa selga lööb. Aga lööb kindlasti, Toom on korduvalt löönudki, mille peale eestlased ainult kummarduvad ja paluvad lisa – kutsuvad saadetesse, intervjuudele ja panevad korralikult kirja kogu selle eestivaenuliku möla.

EKRE seisukohalt on Mihhail Kõlvarti valimine keskerakonna etteotsa positiivne selles osas, et Tanel Kiik muudaks seda parteid mingiks reformierakonna pärakakasvaja Eesti 200 lisahemorroidiks. Tüüp, kes on ministrina kantinud peredele ja lastele mõeldud miljonid hoopis pededele, rikkunud ära 5 miljoni eest vaktsiine ja kogu aeg ajanud mingit paljusõnalist mõttetut kantseliitjuttu, sobiks LGBT ühingu mänedžeriks või muuks asjaajajaks.

Aga EKRE ametliku suhtumist väljendas oma kommentaaris ERR-ile EKRE esimees Martin Helme:

„Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme ütles, et Kõlvarti võit peatas Keskerakonna muutumise liberaalsemaks ning samas avas laiemad võimalused parteide koostööks.

“Ma olen täiesti nõus sellega, et (Kõlvartile esimehevalimistel alla jäänud) Tanel Kiik oleks olnud Jüri Ratase jätkukandidaat ja see on põhjus, miks ta ikkagi nii ülekaalukalt maha hääletati – see ei olnud ju tasavägine kongress, vaid täiesti selgelt hääletati Tanel maha,” rääkis Helme.

“Ja minu jaoks on selle kongressi kõige selgem sõnum see, et Keskerakonna liikmed lükkasid tagasi nii-öelda Ratase liberaalse liini. Ja see on ka väga selge ideoloogiline valik. Nii et Keskerakond ma arvan, muutub selle tagajärjel konservatiivsemaks erinevates küsimustes, alates e-valimistest ja jätkates näiteks homoteemadega. Ja see liberaalse fondi laienemine Keskerakonna võrra jäi ära,” rõhutas EKRE esimees.

Helme hinnangul muudab Kõlvarti võit kindlasti Eesti poliitilist maastikku. Tema sõnul tuleks siiski vaadata, mis poliitilist liini Kõlvart päriselt hakkab ajama, kuna tema maailmavaade ei ole hästi teada.

“Mis tema maailmavaateline selgroog või liin hakkab olema, seda me saame näha. Aga võrreldes Tanel Kiigega kindlasti tal ei ole sellist aktiivset liberalismi hinges,” arutles Helme. “Aga kuhu ta ennast positsioneerib – ma ütleksin niimoodi, et olemuslikult on Kõlvart Eesti poliitikas autsaider, mis tähendab, et ta on kindlasti vähem pirtsakas koalitsioonikaaslaste valimisel. Nii et mänguväli on nüüd rohkem lahti,” tõdes Martin Helme.“

Reformierakond aga nõnda pingutas oma „surmakaupmehe“ Viktor Buti jälgedes läinud Kaja Kallase kaitsmisega, et hästi ebaõnnestunult valis aja Tallinna linnapea Kõlvarti umbusaldamiseks. Ja kuigi „võitjate üle kohut ei mõisteta“, astub näost särav võitja homme varahommikul Tallinna linnavolikogu väljamagamata reformierakondlaste ja nende käsilaste Eesti 200 ja Isamaa ette. Sel ajal kui keskerakondlastest linnavolinikud joovad kodudes hommikukohvi.

Piinlik, kas pole?

Ivan Makarov