Helsingin Sanomat kirjutas 21. septembril, et roheliste netileht Verde on erakonna toetussummadest ilma jäänud ja peab tõenäoliselt lõpetama tegevuse tänavu novembris. Leht on avaldanud esiküljel üleskutse, et tellige ometi, et saaks vähemalt kuni 2025. aastani tegevust jätkata.
Kiirpilk ajalukku. Kui rohelised 1983. a. esmakordselt kaks esindajat parlamenti said, siis asutati „parlamendirühma teabeleheks“ väljaanne Roheline Lõng (Vihreä Lanka). Väljaandest, mis hakkas 1988 erakonnalt rahalist toetust saama, kujunes roheliste mõttelaadi levitaja ja diskussioonialgataja. Ka lehe uudistoodang erines traditsioonilise peavoolumeedia omast.
Lehe toimetajana on tegutsenud roheliste kunagine esimees ja kauaaegne rahvasaadik Osmo Soininvaara, Soome eelmise valitsuse välisminister, samuti roheliste kunagine esimees Pekka Haavisto ja mitmeid teisi tuntud ühiskonnategelasi. Kui lehte toimetas Timo Harakka, siis kasvas lehe tellijaskond kaks korda suuremaks, kuid toimetajal läksid partei juhtkonnaga „suusad risti“. 1994 tegi Harakka intervjuu Pekka Haavistoga, kus oli ka küsimus Haavisto homoseksuaalsuse kohta. Timo Harakka vallandati. Praegu on Harakka sotsiaaldemokraatide rahvasaadik.
Aastaks 2019 oli paberlehe tellijate arv oluliselt vähenenud. Erakonna juhtkond otsustas, et lõpetab lehe rahastamise. Kuna Roheline Lõng oli oma tegevuseks vajaliku raha enamuses saanud rohelistele riigi poolt makstavast parteitoetusest, tähendas see otsus lehe tegemise lõpetamist. Osmo Soininvaara kahetses niisugust otsust, kuid tunnistas, et ega see leht suurem asi ei olnud. Kui olid näinud artikli pealkirja ja autorit, oli selle sisu juba teada, lugu ennast polnud vaja lugedagi, leidis ta.
Rohelise Lõnga asemele asutati 2020 netiväljaanne Verde, mis itaalia keeles rohelist tähendab. Algul tegid väljaannet vabatahtlikud, hiljem palgati poole kohaga toimetusesekretär. 2023. aasta aprillis toimunud parlamendivalimistel aga selgus, et valijad rohelistest erilises vaimustuses ei ole – toetusprotsent langes 11,5-lt 7-le, saadikukohtade arv aga 20-lt 13-le. Vastavalt vähenes ka riigi poolt erakonnale makstav toetus ja netilehe jaoks enam raha ei jätkunud. Seekord kulus sama skeemi kordumiseks märksa vähem aega kui eelmisel korral.
Kui uudist lugesin, tuli mulle meelde üks teine netiväljaanne – SAPTK netileht Objektiiv. See on tegutsenud üle kümne aasta, ametlike instantside või erakondade poolt sentigi saamata. Kogu töö käib vabatahtlike annetuste toel. Ja Objektiivi kohta küll öelda ei saa, et pealkirja ja autori nime nähes oleks loo sisu juba ette teada. Objektiivi sisu on mitmekesine nagu see pöörane maailmgi, mille sündmusi ta kajastab ja konservatiivsest vaatevinklist ausalt lahti seletab.
Huvitav, kui mitmed MTÜ-d püsti ja pidama jääks, kui neil heldete liberaaltisside lutsimise asemel tuleks omal jõul, ainult toetajate abiga toime tulla?
Paul Oja, Uued Uudised Soomest