Eestis on viimasel ajal paljusid sotsiaalmeedia kasutajaid tabanud tsensuurilaine, kuid see on probleemiks ka mujal, sealhulgas Suurbritannias. Pärast Eesti tsensuuriseadust lähevad asjad ilmselt veelgi hullemaks.
ERR vahendab: “Üle saja akadeemiku, ajakirjaniku, ajaloolase ja aktivisti kirjutas avaliku kirja Briti peaministrile Rishi Sunakile, milles nad hoiatasid sõnavabaduse piiramise eest sotsiaalmeediaettevõtete poolt.
Westminsteri Deklaratsiooniks nimetatud kirjas väidetakse, et sotsiaalmeediaettevõtted sildistavad üha enam libauudisteks peavoolust erinevaid arvamusi. “Me oleme mures katsete pärast sildistada sõnavabaduse põhimõtte poolt kaitstud sõnavõtte väärinfoks või desinformatsiooniks,” seisis kirjas.
Pöördujad väidavad, et minevikus ebapopulaarsed olnud ideed on muutunud ajapikku talupojatarkuseks. Lisatakse, et just sõnavabadus on parim kaitse väärinfo eest.
“Me ei taha, et meie lapsed kasvaks maailmas, kus nemad kardavad oma mõtteid väljendada,” kirjutasid kirja autorid, kelle seas on näiteks teaduse populariseerija Richard Dawkins ja ajaloolane Robert Tombs.
Pöördujad ütlevad, et otsingutulemustega manipuleerimine ning sisu eemaldamine sotsiaalmeediast on muutunud tavapäraseks. Tegemist on igati seaduspäraste seisukohtade summutamisega, mainitakse pöörduses.
“Me mõistame, et sõnad võivad teha haiget, kuid me pole nõus, et riivatud tunded ja ebamugavuse tunne on tsensuuri kehtestamise aluseks. Avatud arutelu on vaba ühiskonna tugisammas, ning see on oluline valitsuste vastutusele võtmiseks, haavatavate gruppide võimestamiseks ja türannia riski maandamiseks,” kirjutasid pöördumise autorid.”