Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna töö rahva päästmisel röövelliku valitsuse käest kannab vilja – riigikogu ei jõudnudki valitsuse usaldusega seotud eelnõusid enne istungi lõppemist hääletusele panna.
Koalitsioon sidus mitmed eelnõud valitsuse usaldusküsimusega – see tähendab, et eelnõudele esitatud muudatusettepanekuid läbi ei hääletata, vaid eelnõud tulevad pärast esindajate ettekandeid ja läbirääkimisi kohe lõpphääletusele.
Kuna esindajate ettekanded ja läbirääkimised võtsid juba esimese valitsuse usaldusega seotud eelnõu eel sedavõrd kaua aega, ei jõudnud riigikogu suur saal hääletuseni. Seda enam, et opositsiooni vastuseisu tõttu ei leidnud toetust ettepanek teisipäevast istungit pikendada.
Riigikogu teisipäevase istungi päevakorras oli kokku kolm valitsuse usaldusega seotud eelnõu. Esimene eelnõu, mis oli seotud valitsuse usaldusküsimusega, on valitsuse algatatud sotsiaalhoolekande seaduse ja teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu. Selle kohaselt lõpetatakse välismaalt tagasipöörduja toetuse maksmine.
Ministritest oli täna ühte eelnõud tutvustamas sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo (Reformierakond), peamiselt EKRE saadikud esitasid debati käigus ja läbirääkimiste voorus küsimusi ja pidasid kõnesid.
Seega suutis EKRE väga tõsiselt valitsuse plaane pidurdada, isegi esimest usaldusega seotud eelnõud ei suutnud nad täna ära teha.
Ka opositsioonis olevad Isamaa ja Keskerakond hakkavad ehk nüüd aru saama, et ainult sooja õhu puhumisest ei aita ja tuleb EKREga obstruktsioonis koostööd teha.
Läbirääkimiste käigus rääkis teiste EKRE fraktsioonide liikmete seas eelnõule vastu olnud Leo Kunnas, et konflikti algus läheb varakevadesse, kui valitsus tuli välja peretoetuse vähendamisega, milles viis erakonda olid eelmises koosseisus leidnud üksmeele. Obstruktsioon oli reaktsioon sellele.
„EKRE on pandud olukorda, kus meil ei ole võimalik taganeda. Muidu me petaks oma valijat ja meie eksistentsil puuduks igasugune mõte. See konflikt on pikk ja põhimõtteline,“ ütles ta, lisades, et tõenäoliselt tuleb pöörduda presidendi poole – ehk tema suudab modereerida mingit lahendust, et see vastasseis saaks lõppeda.
Teisipäevase päevakorra menetlemine jätkub riigikogu kolmapäevasel istungil, mis algab kell 14. Võitlus parema homse nimel jätkub.