ERR vahendab Eesti riigi plaane idapiiri väljaehitamiseks ajutisel kontrolljoonel, kuid kogu plaan näib olevat rajatud eeldusele, et Venemaa poolt antakse Eestile selleks aega. Paraku näitavad sündmused Soome piiril (ja ka Eesti piiril Narvas), et hübriidsõda võib kohe-kohe alata ning rahvusvaheliselt hoiatatakse, et Kreml võib ka NATO-t mingil moel “testida”, kusjuures just Baltikumis.
Praegusel valitsusel tundub aega küllaga olevat. ERR vahendab: “Eesti idapiiri maismaataristu ehitatakse 2025. aasta lõpuks valmis ning osa sellest suudetaks selleks ajaks ka seiretehnikaga varustada. Piisava rahastuse korral saaks kogu piiri 2027. aasta lõpuks valmis ehitada.
“Praegu me loeme, et maismaa piiritaristu on valmis 2025. aasta lõpuks ja seiretehnika maismaapiiril on 2026. lõpuks. See on selgelt hinnastatud ja projekteeritud,” ütles siseministeeriumi piirivalve- ja rändepoliitika osakonna juhataja Janek Mägi esmaspäeval riigikogus toimunud riigieelarve kontrolli erikomisjoni avalikul istungil, kus arutati Eesti riigipiiri väljaehitamise seisu.”
Valitsus loodab, et meile antakse aega 3-4 aastat, kuigi viimased kümne aasta kogemused näitavad, et jõujooned maailmas muutuvad kiiresti ja uued ohuolukorrad tekivad üleöö.
Kui EKRE oli valitsuses, algatati päris palju asju nii idapiiri kiiremaks väljaehitamiseks kui ka sõjaväestatud piirivalve taastamiseks, kuid hijem võimule tulnud Kaja Kallase valitsus läks tagasi narratiivile, et aega on sellega küll ja erilist ohtu polevat. Siseministrina piiriehituse unarusse jätnud Hanno Pevkuril näib kaitseministrina samuti küllalt aega kaitsevõimekuspuuduste likvideerimiseks olevat.
Praegu peaks idapiiri kindlustamine olema prioriteediks, kuid valitsus näib lähtuvat arvamusest, et ega see Eestit ei puuduta. Paraku tabatakse siia tulnud migrandid Kagu-Eestis tavaliselt siis, kui nad on juba Eestis sees. Kaja Kallase võimukamp ei õpi isegi Läti, Leedu ja Poola kogemustest hübriidsõjaga.
Uued Uudised