Kui riik hakkab kirja panema kõikvõimalikku infot inimeste kohta, on see hoiatus totalitarismi leviku eest, sest nii saab riigivõim inimesi rohkem kontrollida. Eriti hoiatav on see, kui algataja on sotsialist – nemad on alati olnud totalitarismi sepitsejad.
Miks peab riik enda külje alla kaapima inimeste pangaandmed? Ja mis asi on “teine rahvus ja teine emakeel”? Kommentaarides ütlevad inimesed juba, et vabatahtlikult nad küll riigile nõutavaid andmeid jagama ei hakka.
ERR vahendab: “Siseministeerium tahab muuta rahvastikuregistrit, nii et see kajastaks tulevikus ka inimese pangaandmeid, kohtulahendeid ja elukohti, kui neid peaks mitu olema.
Enne jõulupühi laekus mitmele ministeeriumile kiri siseministeeriumi rahvastiku ja kodanikuühiskonna asekantslerilt Raivo Küüdilt, kes teavitas neid rahvastikuregistri plaanitavatest muudatustest.
Näiteks on tulevikus plaanis hakata rahvastikuregistrisse koguma andmeid inimeste pangakontode kohta. Küüt kirjutas sellest rahandusministeeriumile ja põhjendas muudatust vajadusega osutada proaktiivseid teenuseid, täpsustamata, mida ta sellega täpselt silmas peab.
Tähtajaks, mil analüüs peab valmis oleme ja teemad kokku lepitud saama, on 2025. aasta lõpp.
Rahvastikuregistrisse on kavas hakata edastama ka kohtulahendeid. Need peaksid automaatselt registrisse liikuma hakkama 2027. aastal ja selles küsimuses langeb vastutus justiitsministeeriumi õlgadele.
Samuti tooksid muudatused rahvastikuregistrisse andmed selle kohta, kui inimesel on mitu elukohta. Selle teema analüüs ja edasised vajalikud tööd peaksid selguma juba järgmise aasta lõpuks ja selle eest vastutab regionaal- ja põllumajandusministeerium.
Haridus- ja teadusministeeriumi teavitas Küüt vajadusest hakata rahvastikuregistrisse kaasata ka andmed teise rahvuse ja emakeele kohta. Haridusministeerium peab analüüsi valmis tegema ja kokku leppima edasised tööd 2025. aasta lõpuks.”
Kuidagi õõnsa tunde ajab riigi selline huvi peale…
Näiteks Saksamaa läheb Eestist hoopis erinevat teed, sest seal andmekaitse pigem karmistub ning see takistab Saksamaad üle võtmast ka andmete ristkasutusega e-teenuseid. Reformierakond oma vasakliitlastega soovib just kõike ja kõiki jälgida.