Harju Maakohus tühistas täna Politsei- ja Piirivalveameti otsuse, millega Jaak Valget ja Andres Aulet trahviti Eesti NSV lipu paigaldamise eest Juhan Smuuli bareljeefi juurde kirjanike maja seinal Tallinnas.
“Trahv määrati kodanike Abdrahmanovi ja Aleksejevi kaebuse peale, sest nad olevat tundnud end sellest lipust häirituna. Ma arvan, et maakohtu otsus oli õiglane. Sest vaevalt oleks Juhan Smuul ise olnud häiritud. Vastupidi. Küllap oleks ta oma bareljeefi kõrval näinud hea meelega Eesti NSV lippu. Sest Smuul oli Eesti NSV kõige punasem kirjanik,” kommenteeris otsust ajaloolane ja riigikogu liige Jaak Valge. “Või vähemalt kindel esikohakandidaat oludes, kus üldaktsepteeritud valemit punasuse mõõtmiseks pole välja töötatud. Ikkagi ainsa Eesti NSV kirjanikuna nii Stalini kui Lenini preemia laureaat, kõige pikema staažiga Eesti NSV Kirjanike Liidu esimees, rääkimata ametipositsioonidest NSV Liidu ja Eesti NSV Ülemnõukogus ja Eestimaa Kommunistliku Partei Keskkomitees. Ning ega ka küüditaja-kirjanikke Eestis üleliia palju ole.”
Valge toonitas, et Smuul oli küüditamise operatiivgrupi liige, küüditaja, nagu teda määratleb ka Eesti Mälu Instituut, mitte mingi juhuslikult kohale sattunud manukas, mida Smuuli kaitsjad ikka ja jälle väidavad.
“Küll aga arvan, et neid inimesi, keda häirib siiamaani Tallinna südalinnas paiknev stalinisti ja küüditaja bareljeef, ei ole ainult kaks, vaid neid on palju,” lisas Valge.
Loe lisaks: