Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Reformierakonna valitsus kahjustab Ukraina huve: Kaja Kallas kinnitas, et Eesti ei hakka siin elavaid mobilisatsiooni-ealisi ukrainlasi välja andma

-
14.01.2024
Zelenski visiit Eestisse
© Scanpix

Kuigi Ukraina president Volodõmõr Zelenski ütles Eesti käies, et ootab mobilisatsiooni-ealisi mehi kodumaale appi nii eesliinil kui ka tagalas, teatas Eesti peaminister Kaja Kallas, et Eesti neid mehi välja saatma ei kavatse hakata.

Eesti peaminister tunnistas, et arutas teemat eelmisel nädalal Tallinnas käinud Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskiga, kuid välistas ukrainlaste väljasaatmise, kuna nad viibivad siin seaduslikul alusel.

“Jah me arutasime Ukraina põgenike ning täpsemalt mobilisatsiooni-ealiste ukraina meeste teemat. President Zelenski kirjeldas, et on inimesed, kes on rindel ja siis on need, kes (tagalas) maksavad makse, et saaks rahastada sõdureid, kes on lahinguväljal,” rääkis Kallas väljaandele The Kyiv Indepedent antud videointervjuus.

“Aga siis on ka inimesed, kes on välismaal nagu Eesti,” jätkas Kallas. “Meie seisukohast on neil õigus siin olla, kui nad vastavad kehtestatud reeglitele. Kui nad on siia jõudnud, siis Euroopa Liit on andnud neile ajutise kaitse. Seetõttu ei tee meie kindlasti omalt poolt midagi, et neid välja anda. See on Ukraina ülesanne pöörduda siin asuvate inimeste poole ja kutsuda nad tagasi aitama oma isamaad,” ütles peaminister.

Zelenski ütles neljapäeval pärast Kallasega peetud kohtumist antud pressikonverentsil, et tema riik vajab Vene agressiooni tõrjumiseks tagasi välismaale läinud mobilisatsiooniealisi mehi nii sõdimiseks kui ka riigi majanduse toetamiseks. Ta jättis siiski otsesõnu vastamata, kas Eesti peaks siin elavad mobilisatsiooniealised Ukraina kodanikud välja andma.

Allikas: ERR

Toimetuse täiendus: siseministeeriumi kodulehel on alljärgnevad andmed.

Eestis on ajutise kaitse alusel saadud kehtiva tähtajalise elamisloaga 35 936 Ukraina sõjapõgenikku (19.12 seisuga).

Ajutise kaitse taotlusi on 19. detsembri seisuga kokku registreeritud 50 504, ajutisest kaitsest loobumise taotlusi on registreeritud 6345.

Eestisse sisenenud Ukraina kodanikest on 85 789 piiril öelnud, et plaanivad mingiks ajaks Eestisse jääda.

Eestisse on seega sisenenud ja lubanud siia jääda peaaegu 86 000 ukrainlast, kehtiv ajutise kaitse koos elamisloaga on 36 000 ukrainlasel, koos taotlustega on neid 50 000, seega umbes 35 000 elab siin ajutise kaitseta.

Ilmselt nende seas ongi suurem osa mobilisatsioonialuseid. Mida kavatseb Kaja Kallase valitsus ette võtta Ukraina sõjaväekohuslastega, kel pole ajutist kaitset?