Ühendkuningriigi valitsuse plaan asüülitaotlejate väljasaatmiseks Rwandasse sai esmaspäeval parlamendi heakskiidu pärast hilisõhtuni kestnud vaidlusmaratoni ülem- ja alamkojas.
Ülemkoja liikmed saatsid alamkoja saadikutele korduvalt eelnõu koos muudatustega tagasi, kuid nõustusid lõpuks, mis tagab, et eelnõu saab seaduseks.
Briti peaminister Rishi Sunak lubas juba varem päeval, et asüülitaotlejate väljasaatmine Rwandasse algab 10-12 nädala jooksul. “Me oleme valmis, plaanid on paigas ja need lennud algavad, saagu mis saab,” ütles Sunak pressikonverentsil Downing Streetis mõned tunnid enne parlamendihääletust.
Sunaki sõnul on meede vajalik, et heidutada rekordhulka põgenikke, kes saabuvad Inglismaale üle La Manche’i väina Prantsusmaalt. Suurbritanniasse on alates 2018. aastast saabunud üle La Manche’i väina kümneid tuhandeid põgenikke.
Rwanda-plaaniga tuli algselt mais 2022 välja toonane peaminister Boris Johnson, kuid selle jõustamine on järjestikuste õiguslike takistuste taha takerdunud. Pidurdajateks on peamiselt olnud need poliitilised jõud, kes tahaksid illegaalse massimigratsiooni jätkumist.
Toona peatati esimesed asüülitaotlejad Rwandasse viima pidanud lend viimasel hetkel, kui asjasse sekkus Euroopa Inimõiguste Kohus (ECHR). Seni pole ühtegi põgenikku Rwandasse saadetud.
Rwanda on rahul vastuolulise seaduse heakskiitmisega Briti parlamendis, mis võimaldab asüülitaotlejate väljasaatmist sellesse Aafrika riiki, teatas Rwanda valitsuse kõneisik teisipäeval.
“Me oleme rahul, et ÜK parlament võttis seaduse vastu,” ütles Yolande Makolo avalduses ja lisas, et Kigali valitsus ootab võimalust “tervitada neid, kes paigutatakse ümber Rwandasse”.
Euroopa Nõukogu ja ÜRO kutsusid teisipäeval Suurbritannia valitsust loobuma asüülitaotlejate väljasaatmisest Rwandasse.
ÜRO põgenike ja inimõiguste agentuurid kutsusid Londonit selle asemel “võtma praktilisi meetmeid tegelemaks põgenike ja migrantide ebaregulaarsete voogudega, lähtudes rahvusvahelisest koostööst ja pidades kinni rahvusvahelisest inimõiguste seadusest”. Ehk laskma migratsioonil jätkuda. (AFP-STT-BNS-UU)