ETV “Esimese stuudio” Euroopa Parlamendi valimiste esinumbrite debatis väitlesid eile Euroopa Liidu tuleviku, majanduse ja rohepöörde teemadel Martin Helme EKRE-st ja Urmas Paet Reformierakonnast.
Küsimusele mida arvab EKRE võimalusest, et europarlamendi valimistel saadakse vaid üks mandaat, vastas Helme, et kui tuleb üks koht, pole midagi muutunud, sest üks koht on neil ka praegu.
Küsimusele, kas Euroopa Liidu riigid peaksid saama ühisest eelarvest osta endale relvi, vasta Helme, et seal tuleb kindlasti jälgida, et sellega ei võetakse liikmesriikidelt ära eelarvesuveräänsust.
“See peab kindlasti säilima. Me ei ole vastu sellele, et Euroopa Liit peab aitama oma riikidel tugevdada kaitset, aga kui seda tehakse mitte eesmärgiga tugevdada riigikaitset, vaid eesmärgiga kaaperdada õigust maksusid kehtestada, võtta ühiseid võlgasid, otsustada välis- ja julgeolekupoliitika üle, siis tuleb sellele seista vastu,” lausus ta.
Helme ütles, et Euroopa on kaitse jätnud unarusse, kuid tema hinnangul peaks iga liikmesriik oma kaitse-eelarve suurendamisega tegelema ise, sest liikmesriikide raha läbi Brüsseli suunamine seda juurde ei tekita, pigem annab liikmesriik sellega ära oma otsustusõiguse. Sama puudutab tema sõnul riigikaitselaenu võtmist, mida ei peaks tegema ühiselt, vaid iga liikmesriik, sealhulgas Eesti, eraldi.
Küsimusele, kas Ukraina sõjapõgenike ajutist kaitset peaks pikendama, kui see lõppeb järgmise aasta kevadel, vastas Helme, et Ukraina vajab neid inimesi ning et tema jaoks on küüniline suhtumine, et sõjapõgenikke saab kasutada odava tööjõuna ning demograafilise augu kinnimätsimiseks.
“Eesti jaoks on Ukraina põgenike hulk olnud üle kriitilise piiri. Nende inimeste siiajäämine, isegi põlistamine on meie erakonna jaoks täiesti vastuvõetamatu,” ütles ta.
Helme hinnangul on Eesti olnud sõjapõgenikke, eriti teenistuseas mehi vastu võttes liiga leebe ning seetõttu on Eesti kujunenud Ukraina väejooksikute meelispaigaks.
Martin Helme nimetas Euroopa Liidu migratsioonipoliitikat totaalseks läbikukkumiseks, märkides, et uus rändekokkulepe teeb vaid olukorda hullemaks, sest see rikub räigelt liikmesriigi õigust oma immigratsioonipoliitika üle otsustada. “Me keegi ei pea olema nõus, et Euroopa tsivilisatsiooni, meie riike lammutatakse ja hävitatakse turvatunnet massiimmigratsiooni abil. Pole midagi häbeneda, kui me oleme selle vastu,” ütles ta.
Rohepöörde kohta ütles Helme, et see on sõge ja hullumeelne ning valedele ehitatud totalitaristlik utoopia, mis hävitab meie jõukust ja vabadust ning tuleks kohe lõpetada. Näitena tõi ta süsinikuheite vähendamise.