Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

The Telegraph: Ukrainat tahavad NATO-sse vaid vähesed

-
04.07.2024
Ukraina toetajad Madriidis.
© Scanpix

Tegelik põhjus, miks NATO 75. aastapäeva tippkohtumisel Ukraina alliansiga liitumise kohta häid uudiseid ei tule, pole korruptsioonimured, sest tegelikult tahavad vaid väga vähesed Ukrainat NATO-sse lasta, vahendas Briti ajalehe The Telegraph kirjutist portaal Unian.

“Joe Biden on otsustavalt vastu kõigele enamale kui NATO liikmesuse “hästi valgustatud silla” mõttetule lobale. Parim, mida ta on valmis tegema, on magustada kibedat pilli 10-aastase kahepoolse kaitsepaktiga, mis muudab vähe ja mille võib lõpetada kuuekuulise etteteatamisega,” seisis väljaandes.

Märgitakse, et Rootsi ja Soome said NATO liikmeteks “silmapilkselt” ja igasuguse sillata, kuid Ukrainaga seda ei juhtu.

“Putini lahingute tõttu teavad kõik liikmesriigid, et alates hetkest, mil Ukraina liitub, on nad tegelikult sõjas Venemaaga,” lisab väljaanne.

Märgitakse, et Putin tõmbas NATO lõksu: allianss on neetud, kui ta Ukraina vastu võtab, ja neetud, kui ei võta.

Märgitakse, et NATO esmane eesmärk on heidutus ning vaatamata kogu oma majanduslikule ja sõjalisele jõule, mis on palju suurem kui Moskva oma, ei suutnud allianss Venemaad heidutada.

“Putin mõistis, et jõu kasutamine sõltus täielikult kõlbelisest ja poliitilisest tahtest. Tema ettekujutust lääneriikide nõrkusest neis valdkondades tugevdas Bideni häbiväärne väe väljaviimine Afganistanist vaid kuud enne sissetungi, rääkimata Iraani agressiivsuse lepitamisest alates tema presidendiaja algusest,” kirjutab The Telegraph.

Rõhutatakse, et kui Ukraina ei saavuta võitu seetõttu, et allianss ei suutnud tagada kaitseks vajalikku, on see NATO jaoks järjekordne lüüasaamine.

“Ja kui NATO ei taha Ukrainat liikmeks võtta, kartes sattuda Venemaaga otsesesse vastasseisu, siis kui tõenäoline on, et USA, Prantsusmaa, Saksamaa või Suurbritannia juhid on valmis saatma oma poegi ja tütreid võitlema ja surema Poola või  Baltimaade iseseisvuse eest, kuigi nad on NATO liikmed? Putin ei kavatse ohjeldada oma imperialistlikke ambitsioone Euroopas, nagu ka Xi Jinping Aasias või Ali Khamanei Lähis-Idas. Nende despootide ohjeldamiseks ja vajadusel nende vastu astumiseks vajame demokraatiate liitu, millel pole üksnes sõjalist jõudu, vaid ka tegelik ja tajutav soov seda kasutada,” öeldakse kirjutises.

Märgitakse, et oleks hea, kui NATO juhid võtaksid tippkohtumisel aega, et kaaluda seda dilemmat ja seda, kuidas nende keeldumine Ukrainat liikmeks võtmisest mõjutab alliansi usaldusväärsust.

Unian kirjutas, et järgmisel nädalal Washingtonis toimuval NATO tippkohtumisel pakutakse Ukrainale “konkreetseid viise” alliansiga liitumise kiirendamiseks, ütles USA Euroopa ja Euraasia asjade asevälisminister Douglas Jones.

Tema sõnul kinnitavad NATO liikmesriigid lõppdeklaratsioonis, et Ukraina saab alliansi liikmeks. Täpsem sõnastus on aga alles kokku leppimisel. (BNS)