Iga päev tuleb kaks-kolm uudist sellest, kuidas inimestelt on raha välja petetud. Asi on sealmaal, et nüüd peaks riik aktiivsemalt sekkuma.
Selle nädala uudised ütlevad: “Veebikelmid said ohvrilt kätte üle 11 000 euro”, “Veebikelmid tüssasid meest enam kui 3000 euroga” ja õnneks ka “Politsei tabas Narvas pettureid aidanud noormehe”.
Asi on ikka väga absurdseks läinud, kui ametnikena esinevad petturid teatavad inimestele, et nende pangakontol käib kahtlane tegevus ning raha tuleb sularahana välja võtta ja saata pakiga kuhugi või anda kellelegi. Või siis teatatakse, et keegi lähedane tegi avarii ja peab tema päästmiseks kahjutasu maksma – ja inimesed lähevadki õnge. Sellist umbrumalust peab hakkama välja juurima ja riik peab selle enda õlule võtma.
Mõni aeg tagasi oli kogu Tallinn täis plakateid, mis hoiatasid rongide eest kohtades, kus raudteest polnud lõhnagi. Võib-olla panna see raha hoopis plakatite alla, mis hoiatavad petturite eest? Need plakatid võiks välja panna avalikesse kohtadesse, eriti poodide juurde, mida külastavad vanemad inimesed, samuti venekeelsetesse piirkondadesse, näiteks Ida-Virumaale, sest venekeelses keskkonnas tundub ohvreid rohkem olevat.
Selle asemel, et paisata raha mingitesse sooideoloogilistesse projektidesse, võiks riik ette võtta suurema ühiskondliku kampaania nende petturite vastu, kes esinevad investorite ning politsei- ja pangatöötajatena. Lisaks plakatitele tuleb üleskutseid levitada teles, raadios ja internetis. IT-firmad võiks eraldi hoiatada küberohtude eest. Midagi sellist pole siiani tehtud.
Praegu on sajad tuhanded eurod läinud petturite taskutesse ja otsustades selle järgi, kuidas see kuritegevuse liik õitseb, tulevad uudised väljapetmistest ka edaspidi. Juba ammu on aeg ka riigil sekkuda.
Uued Uudised