Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Loe, kuidas vastas peaministrikandidaat Kristen Michal küsimusele eestlaste ja ettevõtete kojutoomise kohta

-
22.07.2024
Ka uue valitsuse ajal jätkub lahkumine Eestist. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Kui Eestit valitsesid Reformierakond ja Andrus Ansip, lahkus majandussurutise tõttu riigist umbes sada tuhat inimest, peamiselt Soome ning lahkumine jätkub ka nüüd, Reformierakonna taasvalitsedes. Uue valitsuse moraalseks kohustuseks peaks olema nende kojutoomine, eriti kui napib töökäsi, kuid kui EKRE saadik Rene Kokk selle kohta küsis, sai ta peaministrikandidaadilt Kristen Michalilt vastuseks kantseliitliku sõnavahu. Vastaja hoidus rääkimast ka sellest, kuidas ta tahab ettevõtjaid kodumaal hoida.

“Lugupeetud peaministrikandidaat! Mul on sellised konkreetsed küsimused. Kas sa tooksid välja mõned mõned põhimõtted, mille suunas sa liigud selleks, et juba need Eestist lahkunud inimesed ja ettevõtted tagasi tuua? Sest kui palju on läinud ja ettevõtjad ei tee tihti kõva häält, ei ütle, et me hakkame minema, vaid paljud sätivad oma samme Eestist ära. Ja ka väga paljud Eesti inimesed on ära läinud. Sa just enne ütlesid, et töökäsi on vaja ja selles võtmes on oodatud meil siia ka välismaalt uued inimesed. Aga milliseid samme sa oled valmis või hakkad astuma selleks, et peatada praegu ettevõtete ja inimeste Eestist väljavoolu, ja milliseid samme selleks, et ka neid, kes juba ära läinud on, motiveerida ja aidata Eestisse tagasi – meie oma Eesti inimesi –, et me ei asendaks neid välismaalastega?” küsis Rene Kokk

“Nagu ma oma kõnes ka juba kirjeldasin, me teeme ka valitsuses just sellepärast ühe struktuursed muudatuse, et meil oleks majandusvaldkonnas minister, kes igapäevaselt tegeleb just ettevõtjate murede lahendamisega, et kui reeglid kuskil pitsitavad, on liiga keerulised, nende ülevaatamisega, et asjaajamine oleks lihtsam, et planeerimine oleks kiirem, et väärtuspakkumised saaksid kokku, mis puudutab näiteks erinevaid võimalusi energeetikas, on see siis parajasti küsimus, millele on juurdepääs, kus on otseliin, kui pikk see on ja nii edasi. Kõik sellised küsimused tegelikult saavad kokku selleks, et kas ettevõte teeb valiku tulla siia või mitte. Tööjõud on ka muuseas osa sellest. Seal me ilmselt oleme mingites piirides eriarvamusel, aga tööjõu olemasolu, oskustööjõu olemasolu kindlasti on ka üks osa sellest. Ja kui te vaatate seda koalitsioonilepingut, siis siin on suur hulk loetelust, mis puudutab nii erinevate reeglite muutmist, kaitsetööstuse tööstuste arendamist, tööstusettevõtete toomist, planeeringute lühendamist, varade väärindamist, ja tegelikult loome selle printsiibi, ettevõtete siia toomiseks loome sellised meetmed, suurinvestori meetmed, et Eestisse tuldaks investeerima. Nii et ma arvan, et see küsimus on igati õigesti sihitud. See on meie eesmärk ja see saab valitsuse üks olulisi eesmärke olema,” vastas Michal.

Seega – eestlasi ja ettevõtjaid ei hoita kodus ka edaspidi ning lahkunuid koju ei tooda. Vähemalt vastusest seda välja ei loe.

Allikas: Riigikogu stenogrammid