Uus valitsus jätkab sealt, kus eelmine pooleli jäi, see tähendab nii jultunud valesid kui ka maksutõuse, mis mõjutavad kõige haavatavamaid gruppe.
Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Martin Helme ütles Uutele Uudistele, et jätkuvalitsus on üle võtnud Kaja Kallase valitsusest tuttava kõige halvema praktika.
„Räägiti, et pensionide kallale ei mindud. Mindi küll! Pensionide vähenemine tuleb sellest, et tulumaksu tõstetakse,“ ütles Helme, lisades, et kõikide ostujõudu mõjutab loomulikult ka käibemaksu ja aktsiiside tõstmine.
Nimelt rakendub 2026. aastal jõustuv kahe protsendipunktine tulumaksu tõus ka seni inimeste tulumaksuvaba miinimumiga vabastatud tuludele. See tähendab et maksustatakse ka pensionäride senine tulumaksuvaba pensioniosa.
Ka Äripäev kirjutab, et maksutõus tuleb hoopis järsum kui arvati. “Kui tuleval aastal 22%-ni tõusev tulumaks suuremat osa pensionäridest või väikest tulu saavatest leibkondadest ei puuduta – sest iga kuu on esimesed 654 eurot tulumaksust vabastatud –, siis uue valitsuse järgmise tuludelt võetava maksuga see enam nii ei ole. Nimelt hakatakse seda arvestama esimesest eurost, ka neilt, kes praegu võib-olla üldse tulumaksu maksma ei pea.
See tähendab seda, et maksutõus lööb ka neid, kel sissetulekuid praktiliselt üldse ei ole.
Veel mõned päevad tagasi ütles sotsiaaldemokraatide esimees Lauri Läänemets, et uuel valitsusel pensioneid kärpida ei ole plaanis – Läänemetsa sõnul kasvavad need sama loogika alusel, mis oli varem. Aga võta näpust!
„Teine suur vale on see, et makse on vaja tõsta riigikaitse jaoks. Kui me vaatame, kui suur on riigieelarve puudujääk, siis riigikaitsekulud moodustavad sealt 14 protsenti. Päris põhjus, miks riik on pankrotis, on rohepööre,“ rääkis Helme veel.