Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Rõvetsemine on teadliku valetamise kõrval tühiasi

-
12.08.2024
Olümpiamängude avamine
© Scanpix

Kui Pariisi toimunud olümpiamängude eilne lõputseremoonia suutis labasusi vältida, siis hulk vastuolusid tekitanud ja kriitikat esile kutsunud avatseremoonia on siiani kõneaineks. Orientalist ja usundiloolane Peeter Espak kirjutab Postimehes avaldatud arvamusloos, et püütud on edastada sõnumit, nagu ei oleks Pariisi olümpiamängude avatseremoonial toimunud mõned stseenid, sealjuures „Püha õhtusöömaja“ ikonograafiat meenutanud etendus sisaldanud kristlike sümbolite teadlikku mängutoomist, kuid sellised tõlgendused saavad tuleneda tema hinnangul ainult kas vähestest kultuurilistest teadmistest või siis teadlikust manipuleerimisest.

Espaki meelest on jumalateotus või blasfeemia lubatud nähtuseks kunstis, kuid labaselt mingit kellelegi pühaks objektiks olevat mõnitades ei teotagi aga selliselt käituv inimene ju mitte ühtegi pühadust, vaid eelkõige iseennast ja oma mõttemaailma.

„Kui aga islami prohvetit oleks kujutatud mingis konkreetses ajaloolises situatsioonis ja pühakirjalises kontekstis napis riietuses paksu kväär-lesbilisena ümbritsetuna näiteks naiste sukkpükse liibuvate trussikute all kandva palja kehaga meesterahva seltskonnas koos muude performansis kajastunud väljakutsuvate olenditega, poleks tegu ju karikatuuri või huumoriga, vaid avaliku mõnitamisega. Lisaks oleks samaväärne moslemite teotamine ilmselgelt lõppenud mitte ainult massiliste, võimalik et inimohvritega ülestõusudega Prantsusmaal, vaid üle kogu maailma Rootsist Pakistanini. See poleks iial kellelegi hirmu tõttu isegi mõttesse tulnud.“

Espak: „Kuna kristlus teist põske ettekeerava usuna on kaasajal aga oma peavoolus rahumeelne ja allasurutud solvatu ja mõnitatu püsistaatuses, võiski aga sooideoloogilise äärmuskampaania ilma mingi probleemita asetada justnimelt piibellikku konteksti.“

 

Allikas: Postimees