Saksamaa föderaalpolitsei 2023. aasta kuritegevuse aruande kohaselt on riigis toime pandud kuritegude arv tõusnud kõrgeima tasemeni alates 2012. aastast. Esmaspäeval, 19. augustil avaldatud aruande kohaselt oli eelmisel aastal kuritegude koguarv 790 245.
Föderaalpolitsei ülem Dieter Romann lisas esmaspäevasel pressikonverentsil raportis toodud numbritele, et „võrreldes kogu elanikkonnaga on mittesakslastel statistiliselt kuus korda suurem tõenäosus panna toime noarünnakuid kui Saksa kodanikel. Ja seksuaalkuritegude puhul on see tõenäosus seitse korda suurem.“
Saksa päevaleht Bild teatab, et see on 88 079 kuritegu rohkem kui 2022. aastal (kasv 12,5%) ja keskmiselt 2165 kuritegu päevas. Föderaalpolitsei kaitseb piire, aga tagab ka turvalisuse raudteejaamades ja lennujaamades. 2023. aastal registreerisid nad rohkem kuritegusid kui kunagi varem alates 2012. aastast.
Kokku pandi toime jahmatavad 31 887 vägivallategu, mis on 10% rohkem kui 2022. aastal. Kokku rünnati tööülesannete täitmisel 2979 politseinikku, kellest 792 sai vigastada.
Vägivald on eriti levinud raudteejaamades ja rongides – eelmisel aastal registreeris politsei 25 640 juhtumit – 11% rohkem kui eelmisel aastal. Nendes rünnakutes kasutati nuga 555 korral. Jaamades ja rongides toime pandud seksuaalrünnakute arv on samuti vapustavalt kõrge: 1898; 12% rohkem kui 2022. aastal.
Seksuaalvägivald kasvas üldiselt 15% võrra 2498 juhtumini, taskuvarguste arv aga 16% 27 849-ni.
Teade tuleb ajal, mil Saksamaal on viimastel kuudel ajakirjandusväljaannetes ilma teinud noakuriteod, kusjuures enamiku rünnakutest on pannud toime Afganistani ja Süüria migrandid.
Siseminister Nancy Faeser tegi hiljuti ettepaneku keelata üle 6-sentimeetri pikkuste nugade kandmine avalikus kohas (praegune piirmäär on 12-sentimeetrit). Kriitikud väidavad, et veelgi rangem keeld ei takista kurjategijatel, peamiselt migrantidel, toime panemast koledaid kuritegusid ning riik peaks selle asemel suunama oma jõupingutused illegaalse immigratsiooni peatamisele.
„Noakeeldude rakendamine raudteejaamades on põhimõtteliselt mõistlik meede. Kuid tuleks teha ka juriidilisi muudatusi, et politsei saaks seda monitoorida. Praegu ei ole pisteline kontroll võimalik,” ütles Saksa politseinike ametiühingu esimees Andreas Roßkopf.
Politsei statistika kohaselt pandi eelmisel aastal toime 13 844 noaga seotud rünnakut, mis on märkimisväärne kasv võrreldes aasta varem registreeritud 10 131 juhtumiga. Politsei on registreerinud järjest rohkem noarünnakuid raudteejaamade ümbruses: mullu registreeriti kokku 777 noarünnakut, tänavu esimese kuue kuuga on see arv jõudnud juba 430-ni. Suurem osa toimepanijatest on mitte-sakslased.
Esmaspäevane aruanne suhestub ka Bildi avaldatud uue uuringuga, mille kohaselt tunnevad peaaegu pooled Saksamaal elavatest inimestest end praegu vähem turvaliselt kui viis aastat tagasi. 25% ütles, et tunnevad end vähem turvaliselt ja 20% ütles, et tunnevad end oluliselt vähem turvaliselt. 15% ütles, et tunnevad end turvalisemalt kui viis aastat tagasi.
Paljud vastajad (41%) ütlesid, et nad kardavad sattuda tänaval röövimise või füüsilise rünnaku ohvriks. Raudteejaamad paistsid inimeste jaoks eriti ebaturvalised piirkonnad, kus 52% küsitletutest tundis end ebamugavalt.
Esmaspäeval toimunud pressikonverentsil osales ka sotsiaaldemokraadist siseminister Nancy Faeser, kes on viimastel aastatel keskendunud rohkem oma poliitiliste oponentide ründamisele ja keelustamisele kui kuritegevusega võitlemisele, kuid raportis esitatud kohutavad numbrid ei paistnud teda häirivat. Samas lubas ta aga politseijõududele rohkem raha ja 1000 lisatöötajat.
Allikas: The European Conservative