Alljärgnev uudis tundub libauudisena, aga on ometi Eesti ajakirjanduses liikvele läinud. Kui see on tõsi, siis on Eestil põhjust häbeneda – mitte seda, et ukrainlased on palju õppinud, vaid seda, et nad on meid ületanud. Kuigi mõned uudised Ukraina arengust selles vallas on varemgi olnud.
Miks see uudis libauudisena tundub? Sest selline IT-areng eeldab suuri investeeringuid, aga kes tahaks investeerida sõdivasse riiki, kus tootmisbaas võib iga hetk raketitabamuse saada? Aktiivne arendustegevus riigis eeldab rahulikumat keskkonda, seda enam, et venelased sihiksid just tehnoloogiakeskusi, et ära hoida Ukraina arenguid.
Pealegi – kust tulevad IT-inimesed, kui Ukrainast on väidetavalt emigreerunud 11 miljonit inimest ja ilmselt just “ajud”, paljud aga on rindel või seotud riigi argielu korrashoidmisega? Lausa uskumatuna tundub lause “IT-sektor kasvab aastas 50 000 talendi võrra ja mõne aasta pärast saab sellest riigist Euroopa suurim IT-keskus.” IT-keskus keset droone ja rakette ning talendid kasvavad nagu seened keset sõjamüra?
Kogu uudis jätab mulje, nagu töötaks IT-sektor sõdivast riigist eraldi, samas kui riigi ressursid lähevad maa kaitsmisele ning riiki toetatakse välisrahastusega Samuti peaks IT-sektor pigem olema hõivatud täppisrelvade väljatöötamisega.
Mis aga puutub avaliku sektori digitaliseerimisse, siis on väheusutav, et sedavõrd korrumpeerunud ja samas sõjamajandusega riigis see niivõrd efektiivselt käima on saadud, samas kui isegi ülirikas Norra, kes oma jõukuse tõttu jäi ka Euroopa Liidust eemale, on nüüd Ukrainast õppimas.
Mõnedki arengud on hoo sisse saanud just ekstreemsemates kriisitingimustes (Ukraina puhul võiks selleks saada kõrgtehnoloogiline sõjatööstus), aga sel juhul peaks ka riigil olema suur võimekus sõdimise kõrvalt teisi alasid silmas pidada ja vajadusel suunata, kuid näiteks president Zelenski näib küll pigem sõjamehe ja poliitikuna kui itimehena hoos olevat. Ukraina on hädas relvade ja meeste puudusega, millal on neil aega investoreid ja tootmisvõimsusi otsida?
Miski selles loos ei klapi. Aga kui Ukraina ongi nii edukas, siis on see häbiasi Eestile. Kui Eesti on digiarengus sõdivast Ukrainast maha jäämas, siis siis pole asi küll selles, et nemad on imelapsed, vaid selles, et Eesti digiriik on stagnatsioonis, põhjalikult alla käinud ja elab vaid vanast kuulsusest ja rasvast. See on üsnagi tõenäoline.
Samuti tahaks teada, millised Ukrainast pärit digilahendused on Eestis kasutusel.
Aga otsustagu lugeja ise, kas see BNS-i uudis klapib sõdiva sovjetliku riigi tegelikkusesse.
TALLINN, 25. august, BNS – Norra majandusväljaanne E24 kirjutab, et Ukraina on hoolimata Venemaa sissetungist oma digiteenustega jõudnud ette omaaegsest e-lahenduste teerajajast Eestist.
“Norra avalikul sektoril on palju õppida sellest, kuidas Ukraina – ise alles sõjas – on avaliku sektori digitaliseerimisel jõudnud kaugemale kui teerajajariik Eesti,” kirjutab väljaanne. “USA, Suurbritannia ja Eesti teevad Ukrainaga digiprojektide kallal tihedat koostööd. Koostöö Eestiga algas juba aastal 2019 ning alguses õppis just Ukraina Eestilt palju. Tänapäeval on nii, et Eesti õpib Ukrainalt ja võtab kasutusele Ukrainas väljatöötatud lahendusi. Neid samu lahendusi juurutab üha enam riike.”
Väljaanne kirjutab, et järjest rohkemad Ukraina tööstusharud on muutuste keerises arenenud uute lahenduste, ideeloome ja innovaatika magneteiks. Vägagi paljud riigid ja ettevõtted panustavad neisse tippteadmiste, tehnoloogia ja lahendustega ning muudavad Ukraina roheliseks turuks, mille alustalad on digitaliseerimine ja tehisintellekt.
Digiteenused on E-24 hinnangul suurepärane näide teenustest, mida saab Ukrainast suures mahus ilma ametiasutuste toeta sisse osta. Ukraina IT-sektor on üliuuenduslik, kasutab laialdaselt tehisintellekti ja on hakanud rakendama maailma parimate hulka kuuluvaid küberturbelahendusi.
“IT-sektor annab Ukrainale põllumajanduse järel suuruselt järgmist eksporditulu,” kirjutab väljaanne. “IT-sektor kasvab aastas 50 000 talendi võrra ja mõne aasta pärast saab sellest riigist Euroopa suurim IT-keskus.”
E24 kirjutab, et kahepoolne IT-koostöö Ukrainaga võimestab nii Norra ettevõtted kui ka avalikku sektorit.
“Eelisseisus olevate Norra tööstusharude jaoks saame kasutada ära oma koduturgu, laiendada neid rahvusvaheliselt ja toota tohutut eksporditulu. Nii võib Norrast saada juhtiv digiriik. Samal ajal aga abistame Ukrainat kaitsesõjas,” kirjutab väljaanne.