Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Varastavad lapsed on aja märk ja võimupoliitika tagajärg

-
29.08.2024
Varguse puhul on oluline moraalne mõõde ehk selle puudumine. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Sotsiaalmeediakommentaatorid ütlevad uudise “Ekspert: lapsed käisid suvel vargil ligi poole võrra mullusest rohkem” peale kindlalt, et seda oligi kriisi viidud majandusega riigis oodata, see juhtub üleüldise vaesumise aegadel alati.

BNS kirjutab: “Üle Eesti suurte poekettide kauplusi valvava Viking Security andmetel on varguskatseid olnud sel suvel mullusest 18 protsenti rohkem, kusjuures alaealised on vargil käinud tervelt 44 protsenti sagedamini.

Lapselike näppamiste kõrval üritatakse profivarastega sarnaselt varastada edasimüügiks mõeldud tooteid, aga ka lihtsalt tavalisi toidukaupu.

Viking Security mehitatud valve juhi Juhan Aia sõnul oli juba kevadel märgata, et alaealiseid vargaid tegutseb tänavu märksa rohkem kui varem.”

Kui lapsed varastavad toiduained, on see selge vaesuse märk ja suur hoiatus ühiskonnale, et meie seas on lapsed, kes ei saa kõhtu täis. Kui varastatakse tööstuskaupu, siis on seegi vaesuse märk, vanemad ei suuda lastele anda seda, mida nood tahaksid, ja lapsed “korraldavad” ise.

Põhjustest räägib ka “ekspert” (miks kasutab BNS sellist mõistet inimesi puhul, kes teab asju oma töö kaudu?) ise: “Majanduslikult keeruline aeg võib anda tunda ka taskuraha või muude võimaluste juures, aga see ei õigusta seaduserikkumist – noor inimene võib sellega ka oma elu ära rikkuda. Kui tundub, et rahaga on kitsas, siis näiteks tööampsudega saab ka koolivaheajal olev teismeline lisa teenida. Ettevõtetel tasub profivaraste aktiivsust arvestades aga oma vara kaitse iseäranis hoolikalt läbi mõelda,” soovitas Viking Security mehitatud valve juht.

Kogu lool aga on veelgi olulisem aspekt: varguste kasv tähendab ühiskonna moraalset allakäiku – pole enam neid keelavaid “punaseid jooni”, mis paneks sellist tegu häbenema. Kui ühiskonnas varastatakse, valetatakse ja vassitakse lausa võimupoliitika tasemel ega võeta vastutust oma tegude eest, siis kandub kõikelubatavuse tunne ka tavakodanike ja sealt nende lasteni.

Kommentaar sotsiaalmeediast Taivo Sepalt: “Varastavad muidugi nii noored kui vanad. Trend on ülespoole ja see on moraalinormideta ühiskonna loomulik jätk. Kui moraalinorme, mida vanasti tõi rahvale kirik, enam ei ole ja ainus piiraja on politsei, ning turvamees, siis nii lähebki. Ameerikas on palju kaupmehed loobunud jaekaubandusest ja siirdunud netikaubanduse juurde, sest lihtsalt ei saa enam kauplust pidada. Nad tulevad ja võtavad lihtsalt letilt kauba maksmata selle eest ja tunnevad selleks õigust. Seadusega kõike ei reguleeri kui puudub sisemine moraalinorm, mis ütleb – ära varasta!”

Olgu see konstanteering kui tahes poliitiliselt mittekorrektne, kuid varguste arv kasvab alati ka massirändega, sest võõras ühiskonnas hoolitakse sealsetest seadustest vähem; kui tullakse vaesest ühiskonnast, siis võib näppamise mentaliteet juba sees olla ning migrandid on ka sotsiaalselt enam hättajäävad.

Uued Uudised