Silla sarikapidu, eliidipidu ja veel mitmed ja mitmed nimed, mis levivad 3. septembril Pärnu ehitusjärgus oleval kolmandal sillal toimunud peo kohta linnarahva seas. Seda pidu, millest sai osa käputäis pärnakaid, läks linnarahvale maksma 5000 eurot pluss käibemaks ehk kokku 6100 eurot.
Võite ju mõelda, et mis on halba ühes peos, et pidusid ju varemgi peetud ning seda ka linnarahva raha eest. Mis see 6100 eurot ikka ära on, et sellise raha eest ei saa ju niikuinii mitte midagi ära teha. Päris nii need asjad ei ole. See ei ole ainus kord, kui linnavõim rahva rahaga häbematult ringi käib.
Alles see oli (21.05.2024), kui saime Pärnu Postimehest lugeda, et Pärnu linnavalitsus otsustas maha kanda ligemale 600 000 euro eest tehtud töid, mis tehti seoses kolmanda autosilla esialgse, “Luige”-nimelise kavandiga. PP andmetel andsid üheksast linnavalitsuse liikmest sellele otsusele rohelise tule ainult kolm valimisliidu Pärnu Ühendab liiget. Kiire vaade Pärnu linna kodulehele näitab, et need inimesed on Pärnu linnapea Romek Kosenkranius, abilinnapea Meelis Kukk (valdkond: rahandus) ja abilinnapea Silver Smeljanski (valdkond: planeerimine).
Ehk sama seltskond oli ka linnavõimu juures, kui kolmanda autosilla arhitektuurivõistluse võitis kavand nimega „Luik“. Asja teeb veel huvitamaks see, et tollase žürii eesotsas oli Pärnu linnapea Romek Kosenkranius, kel jätkus toona võidutöö jaoks ainult kiidusõnu.
Kavandist loobuti, kui peale 2021 KOV valimisi tuli Pärnu linnavõimu juurde Reformierakond, kelle toonane esinumber, Hiina RV suur sõber Toomas Kivimägi hüüdis avalikult, et kui Reformierakond Pärnu linnavõimu juurde ei saa, siis silda ei tule. Viidates ilmselt, et võim riigis oli nüüd Reformi käes ning, et sillaehituseks Martin Helme poolt ministrina planeeritud vajalikke riigipoolseid toetuseid lihtsalt ei anta. Valimisliit (kes ei suuda Pärnu linna riigipoolset rahastust tuua) oli kohe valmis oma mõtteid ja vaateid muutma vastavalt sellele, kuidas Reformierakond ütles.
Praeguse linnavalitsuse suhtumine linnarahasse on rohkem kui masendav. Räägitakse, et rahaline seis on raske ja kogu rahal, mis linnakassast välja läheb, peaks/võiks küljes olla silt jätkusuutlik, kuid samas raisatakse rumalate ja läbimõtlematute tegudega sadu tuhandeid linnarahva raha, nii, et silm ka ei pilgu. Näiteks planeerimise valdkonna eest vastutava abilinnapea Silver Smeljanskiga seotud (veel kevadel oli ta otseste kasusaajate hulgas) MTÜ Forwardspace, mille põhitegevusala on krediidiinfo järgi enda või renditud kinnisvara üürileandmine ja käitus saab juba mitmendat aastat linnaeelarvest tegevustoetust 20 000 eurot.
Samas eraüldhariduskoolidele, kus käivad meie linna lapsed ning, mis annavad mitmekülgsema pildi meie linna haridusmaastikule, saavad toetustegevust linnalt 0€.
Minu arvates ei paista selline raha jagamine väga jätkusuutlik, aga rahanduse eest vastutav abilinnapea Meelis Kukk seda nii ei näe.
Suhtumist linnaraha kasutamisse näitab veel ka linnapea Romek Kosenkraniuse lause ligi 600 000€ korstnasse kirjutamise järel: et 600 000 euro mahakandmise üle otsustamine koalitsiooni tervist ei mõjuta. “Asi on vormiline, mitte sisuline. See on põhimõtete mäng“.
Toredad põhimõtted härra linnapea, toredad põhimõtted.
Valmar Veste, Pärnu linnavolikogu liige, EKRE Pärnumaa ringkonna esimees