Inimesed on sotsiaalmeediapostituste järgi võttes lausa rabatud sellest, kuidas politoloog Karmo Tüür näeb tasuta õunte jagamises… head elu. Igatahes kirjutab Eesti Päevaleht: “REPLIIK | Karmo Tüür: tasuta õunte jagamine räägib sellest, et Eestis on kõik ikka väga hästi.” Vanasti küsiti selle peale: kas endal paha ei hakka?
“Iga-aastased pildid tasuta ära antavatest õuntest räägivad oma lihtsas ja arusaadavas keeles hoopis teist lugu. /…/ Olles nüüd aastakümneid elanud avaneva ja tõusva majanduse keskkonnas, tajume me igat peatust või väikest tagasilööki PuPu-olukorrana. Istudes oma kenades korterites, toksime arvutite või telefonide klahvistikel: „Kui p****s ikka kõik siin on!“ vahendab EPL Tüüri sõnu.
Politoloog näitab ennast küll väga elukaugena – kuidas sellised inimesed üldse politoloogi tiitlit kannavad? Tema istub tõesti vist oma kenas korteris ja toksib arvutisse repliiki Eesti Päevalehele, aga enamiku Eestimaa inimeste elu kisub juba väga hapuks, kasvõi elektri- ja soojaarvete kaudu. Tüür nende muredest ilmselt midagi ei tea, “politoloogi” palk ja honorarid teda ilmselt muretsema ei pane.
Kuidas saab praegust olukorda nimetada “väikeseks tagasilöögiks”, kui isegi riigikaitsel olevat puudu 1,6 miljardit ning valitsus üritab olukorda parandada meeletu maksutõusuralliga? Mis küll toimub sellise “politoloogi” peas?
Mis puutub õunte tasuta jagamisse, siis see on juba kümmekond aastat vana komme, neid jaotati nii headel kui halbadel aegadel. Kunagi tegid inimesed õuntest ja marjadest ise mahla ja moosi, kuivatasid õunaviile ja hoidsid õunu ületalve – selleks rajati suured aiad. Nüüd ostetakse kõik poest ja nooremad põlvkonnad ei käi enam moosipurkide kallal maiustamas, vaid pugivad Snickersit ja joovad Cocat, aga aiad kannavad endiselt suuri saake – seal ka lahkus, mis väljendub õunte jagamises, sest saagist on kahju, kui ta hukka läheb.
Seostada seda kõike “hea eluga”, kus mingeid muresid polevat ja tagasilöögid olevat “nuusata värk”? Ühes klassiku tuntud teoses ütleb üks tegelane teisele: “Inimene, sa oled sündinud loll!”
Võib-olla jahutaks “politoloogi” ülekuumenenud pead värske BNS-i uudis, mis ütleb: “Keskkonnaagentuuri juhtivspetsialisti Timo Torpi sõnul on 2023. aastal pead tõstnud inflatsioon jõudnud ka veesektorisse ja see kajastub varasema trendiga võrreldes suuremas hinnatõusus.”
Uued Uudised