Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Arvo Aller: “Usun, et tänased koolinoored on oma eelkäijate väärilised”

-
23.09.2024
© Erik Peinar (Riigikogu)

Eilsel vastupanuvõitluse päeva puhul heiskasid Pika Hermanni torni riigilipu traditsiooniliselt Tallinna 21. kooli õpilased, koolinoori tervitas Riigikogu aseesimees Arvo Aller (EKRE). Vastupanuvõitluse päeval õpilaste lipu heiskamine on aastatepikkune traditsioon.

Lipuheiskamist Tallinna 21. kooli õpilased David Richard Jenkins, Asko Toomik, Ernst Johannes Pae ja Jan Toming. Lipuheiskamise järel tutvustas Riigikogu  II aseesimees Arvo Aller koolinoortele Riigikogu ajaloolist hoonet.

Arvo Alleri sõnul võib 21. kool olla uhke oma vilistlaste üle, kes kooli ajaloolisest hoonest osutasid 1940. aastal okupatsioonivõimudele vastupanu, ning jäid oma aadetele kindlaks kogu okupatsiooniperioodi vältel. „Usun südamest, et tänased koolinoored on oma eelkäijate väärilised!” sõnas Aller.

Tallinna 21. Kooli liputoimkond on 1997. aastast tegutsev õpilasorganisatsioon, mis esitab, valvab ja kaitseb kooli lippu ja vajadusel riigilippu lähtudes Eesti lipu seadusest. Toimkond koosneb vabatahtlikest 10.–12. klassi noormeestest. Liputoimkond osales vastupanuvõitluse päeva lipuheiskamisel 11. korda.

1940. aasta suvel, mil Nõukogude väed okupeerisid Eesti territooriumi, sai Raua tänava koolist ehk nüüdsest Tallinna 21. koolist Eesti kaitseväe sidepataljoni ajutine kodu.

Saksa okupatsiooni lõppemisel 1944. aasta sügisel taastati põhiseaduslik Eesti Vabariik. Selleks astus ametisse 18. septembril Vabariigi Valitsus Otto Tiefiga eesotsas. Valitsus kuulutas Eesti käimasolevas sõjas neutraalseks. Eesti suveräänsusest Punaarmee aga ei hoolinud ning Eesti okupeeriti taas. 22. septembril 1944 asendati Pika Hermanni tornis sinimustvalge Eesti lipp vägivaldselt punalipuga.

22. septembril tähistataksegi Eestis vastupanuvõitluse päeva. Septembri lõpus 1944 algas ligi pool sajandit kestnud eestlaste vastupanuvõitlus. See oli vastupanu Eesti iseseisvuse taastamise nimel nii kodus kui ka eksiilis, mis kestis 1991. aastani.

Vastupanuvõitluse päeva on riikliku tähtpäevana tähistatud alates 2007. aastast.

 

 

 

 

Fotod: Erik Peinar (Riigikogu)