EKRE saadik Rain Epler tegi esmaspäeval Riigikogu vabas mikrofonis traditsioonilise ülevaate sellest, mis maailmas toimub.
“Kõigepealt rohepöörasuse rindelt. 2026. aastal hakkab teatavasti Euroopa Liidu süsiniku piirimaks kehtima ja WTO juht on muutunud nüüd murelikuks. Ta näeb ette, et on tulemas palju kaebusi ja proteste riikidelt, mida siis WTO peaks menetlema. Ja milline on siis plaanitud lahendus globaalse institutsiooni juhilt? Loomulikult üsna etteaimatav. Ta asub tööle selle nimel, et kehtestada ülemaailmne CO2 tasu. Loodame, et ta ebaõnnestub, aga samas risk on, et õnnestub.
Käimasolev tehisintellekti buum süvendab vase defitsiiti väga oluliselt, kuna need andmekeskused, mis tehisintellekti toetavad, on väga energiaintensiivsed. Ja ennustatakse, et AI jaoks vajalik vase kogus kergitab metallinõudlust 3,4 miljoni tonni võrra aastas. See on nii märkimisväärne tõus, et roheenergeetika arendajate jaoks muudab see elu veel kallimaks ja raskemaks. Jäävad ehk need tuulikud igale poole tulemata.
Hollandlaste ING pank teatas, et nad kavatsevad 2026. aastast alates enam mitte teenindada kliente, kes nende arvates ei tee piisavalt oma kliimajalajälje vähendamiseks. Siiamaani on maailmas sellised ideoloogiliselt laetud majandusprojektid lõppenud kahel viisil. Ettevõte tulemused halvenevad nii märgatavalt, et juhtkond vahetatakse välja ja lollustega tegelemine lõpetatakse või lõpetab ettevõte oma tegevuse pankrotiga. Eks näis, kuhu ING jõuab. Täna saame Eestigi uudistest lugeda, et rootslaste Northvolt, mis pidi olema Euroopa rohetehnoloogiate lipulaev ja akusid tootma hakkama, vaagub hinge, sest ei suudeta konkureerida Aasiaga.
Välispoliitikast. Häid uudiseid tuleb Ameerikamaalt. Taylor Swift teatas mõni aeg tagasi, et tema toetab USA järgmise presidendina Kamala Harrist, aga ABC Newsi ja Ipsose läbi viidud küsitlusest selgub, et selle teate mõju oli soovitule ilmselgelt vastupidine. 81% küsitlusele vastanutest ütles, et sellel soovitusel ei ole mingit mõju nende otsusele. Vaid 6% ütles, et tõepoolest, nad nüüd vist toetavad Kamalat. Aga tervelt 13% ehk kaks korda rohkem ütles, et tänu Swifti soovitusele nemad Kamalat ei toeta.
Huvitavat juhtub mujalgi. Ühendkuningriigi liberaalist peaminister Keir Starmer on sunnitud tunnistama, et tema riigi illegaalse immigratsiooni poliitika on viinud riigi väga halba kohta. Ja kujutage ette, ta kohtub nüüd Itaalia konservatiivse peaministri Meloniga, et sellelt õppida, kuidas illegaalsete immigrantidega tõhusalt võidelda. Vaata ja imesta! Ka sots on võimeline õppima, kui muud üle ei jää ja selg vastu seina on.
Elon Musk tegi nalja ja ütles X-is, et keegi isegi ei ürita Bidenit ja Kamalat mõrvata, kommenteerides Trumpi järjekordset atentaati, ja pani sellele rea küsimärke lõppu. Nüüd menetleb seda tviiti, säutsu USA salateenistus. Loodame, et Elonit liiga kõvasti ei pigistata, sest tema on veel üksainus majakas, kes sõnavabadust kaitsta püüab.
Ja lõppu mõni rõõmusõnum teaduse vallast. Õnneks on rõõmustav näha, et leidub terve hulk teadlasi, kes töötavad selle nimel, et elu inimestel tegelikult ka paremaks läheks, mitte ei käi konverentsidel propagandat levitamas. Tuumaenergeetika vallas tuli tore otsus USA-st, kus Texase osariigis asuv Abilene kristlik ülikool sai ehitusloa eksperimentaalse sulasoolareaktori ehituseks. Viimane selline eksperiment läänes suleti viiekümnendatel. Nii et tore on, et ka energeetikas tehakse midagi kasulikku.
MIT-st välja kasvanud start-up AeroShield avas tehased, et toota uut tüüpi aknaid, kus kasutatakse isolatsioonina niinimetatud aerogeele. Ja need muudavad seniste tehnoloogiatega võrreldes aknad kuni 65% soojapidavamaks. Loodame, et see ettevõtmine on edukas ja ka meie saame siin külmal maal oma maju soojemaks muuta.
Ja viimane uudis taas Elon Muskiga seotud. Tema ettevõte Neuralink sai USA toidu- ja ravimiametilt oma blindsight-tehnoloogiale määratluse läbimurdetehnoloogia. Ja see on tehnoloogia, mis võimaldab muuta nägijaks inimesed, kes on nägemise kas kaotanud või polegi kunagi näinud. Ja see on oluline samm selles suunas, et seda seadet saab nüüd inimeste peal peatselt katsetada, ja loodame, et Elon on selles ettevõtmises edukas.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid