Kolmapäeval toimus Riigikogus energiamajanduse korralduse seaduse, elektrituruseaduse ning keskkonnamõju hindamise ja keskkonnajuhtimissüsteemi seaduse muutmise seaduse eelnõu kolmas lugemine ja EKRE eitava hinnangu ütles välja saadik Rain Epler.
“Me oleme jälle selle energeetika teema juures ja võib ju öelda, et ma kordan ennast. Ma tõesti olen siin puldis mitu korda käinud nendest teemadest rääkimas, aga ma iga kordusega püüan oma juttu lihtsustada ja näitlikustada, et selle sisu muutuks viimaks piisavalt arusaadavaks ka koalitsioonisaadikutele ja aitaks neil õigeid otsuseid teha.
Peaminister ütles täna infotunnis, et ta töötab selle nimel, et Eesti majandus saaks tulevikus kasvama hakata. Mis puudutab energeetika valdkonda, siis see kindlasti tõele ei vasta – seal me liigume vastupidises suunas. Kui me tõstame makse selleks, et subsideerida tuule- ja päikeseenergia kiirendatud kasutuselevõttu, siis see mitte ainult ei halvenda meie majanduskeskkonda praegu lühiajaliselt, vaid pikas perspektiivis viib meid vaesusesse.
Mul oli täna au kohtuda Kanada ettevõtjate delegatsiooniga, kes tegelevad tuumaenergeetikaga. Enese tutvustuseks – seal kohtumisel ütlesin muu hulgas seda, et ma olen üks väheseid poliitikuid Eestis, kes kõva häälega räägib sellest, et me jätaksime raha tuule- ja päikeseenergiale raiskamata ja võtaksime otsustava suuna kvaliteetsetele elektri tootmise viisidele: teeksime selle tuumajaama ära nii ruttu, kui me suudame, ja seni kasutatakse edasi põlevkivi. Pärast kohtumist tulid mitu kanadalast minu juurde ja surusid kätt, andsid oma visiitkaardi ja ütlesid, et nad esimest korda näevad oma elus poliitikut, kes ütleb kõva häälega selle tõe välja, et tuule- ja päikeseenergiasse raha matmine on vale ja tupiktee.
Lõpetuseks mõni mõte veel – kel huvi, soovitan vaadata, mida on teinud elektrihind Eestis viimasel 15 aastal, ja vaadata ka seda graafikut, milline on olnud taastuvatest allikatest toodetud elektri osakaal. Seal on korralik korrelatsioon üsna hästi nähtav. Ma võin teile öelda, et mõlemad graafikud näitavad päris korralikku kasvu.
Me teame Saksamaa näidet, kes oma tuumajaamad sulges ja hulgaliselt raha taastuvatesse allikatesse mattis. Ja täna me saame lugeda üle päeva uudiseid sellest, kuidas Saksamaa majandusolukord halveneb, mille vahel püütakse rääkida muinasjutte sellest, et tööstusettevõtted nõuavad rohelist energiat. Ei nõua. Tööstusettevõte nõuab stabiilselt kättesaadavat ja mõistliku hinnaga elektrienergiat.
Ja meile räägitakse ka seda muinasjuttu, et vaadake, CO2 kvoodi hind on alla tulnud. See tähendab, et Euroopa ettevõtted on palju rohelisemaks muutunud. Ei vasta taas tõele. Selle kvoodi nõudlus on langenud selle tõttu, et Euroopa tööstus pakib ennast kokku.
Vaadake terasetootjaid Saksamaal, Prantsusmaal, Hispaanias, ka Itaalias. Väetisetootjad ongi peaaegu, võib öelda – sajaprotsendiliselt –, oma tootmise lõpetanud. Alumiiniumi enam Euroopas varsti ei toodeta, ja nii edasi ja nii edasi. Väga märgiline uudis hiljutisest ajast on see, et Volkswagen on teatanud, et tema plaanib oma tehase sulgeda.
Need on kõik vale energeetikapoliitika viljad, millest meil oleks võimalik õppida. Aga paraku me seda teha ei soovi. Mõelgem sellele, et meil tulevik oleks helgem, mitte vastupidi, ja hääletame selle eelnõu vastu.”
Allikas: Riigikogu stenogrammid