Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsis EKRE saadik Kert Kingo terviseminister Riina Sikkutilt arstiabi kättesaadavuse kohta ja oli väga kriitiline saadud vastuse osas.
“Valitsus on tulnud välja taas uute maksutõusudega ja seekord puudutab see arstiabi. Valitsuse otsusega tõstetakse eriarstiabi ja sealhulgas EMO ehk vältimatu abi visiiditasu suurust praeguselt viielt eurolt kahekümnele eurole ehk siis neli korda.
See kahekümne eurone visiiditasu halvendab eelkõige maapiirkondade elanike jaoks veelgi eriarstiabi kättesaadavust. Seda olukorras, kus maal on hajaasustus, eriarst asub kümneid kilomeetreid eemal ja asjaolu, et teie valitsus on kaotanud tasuta ühistranspordi, kui seda üldse on, ja kehtestanud automaksu. See tähendab, et maainimesel ei saa olema eriarsti juures käik kahekümne euro suurune kulu, vaid sellele lisanduvad veel kulud transpordile, mis on arsti juurde pääsemiseks möödapääsmatud. Lisaks on maapiirkondade elanike sissetulekud näiteks Tallinna elanikega võrreldes kordades-kordades väiksemad.
Eelnõu seletuskirja kohaselt on nende muudatuste peamine eesmärk tagada riigi ressursside säästlikum kasutamine. Seega otsustasite te säästa inimeste tervise arvelt, samal ajal kui jagati laia kaarega 3,2 miljardit mingitele teadmata juriidilistele isikutele. Sotsiaalkomisjonis selgitasite te selle eelnõu arutelul, et visiiditasu tõstmise vajadus on tingitud sellest, et hoida tervishoiuteenuse kättesaadavust.
Ja seletage mulle palun ära, kuidas tagab neljakordne visiiditasu tõus arstiabi kättesaadavuse neile inimestele, kelle jaoks on kakskümmend eurot pluss kulud transpordile mitme päeva või lausa nädala söögiraha. Mis te ise arvate, mis valiku need inimesed teevad? Arst või söök?”
Pärast ministri vastust jätkas Kert Kingo: “Te jätsite mainimata selle muidugi, et te tõstsite ka retseptitasu ja te kehtestasite visiiditasu viis eurot ka alla kaheaastastele lastele ja lapseootel naistele, kes praeguseni on olnud sellest vabastatud. Aga ma jätkan sealt, kus ma pooleli jäin. Selline järsk visiiditasu tõus tekitab olukorra, kus eelkõige maapiirkondade inimesed lihtsalt ei pääsegi eriarsti juurde – ja seda sellel põhjusel, et pole raha.
Samal ajal kuuleme meediast, kuidas erinevad arstid ja spetsialistid manitsevad inimesi oma tervise eest hoolitsema, räägivad, kuidas tuleb oma terviseprobleemiga varakult arsti poole pöörduda ja kuidas iga aasta tuleks tervist kontrollimas käia. Me ei räägi siin perearstiteenusest, nagu vereproovid või vererõhu mõõtmine või stetoskoobiga südame ja kopsude kuulamine. Pean siin silmas just eriarste kui kitsama eriala spetsialiste, sest nemad tegelevad sügavamate ja tõsisemate terviseprobleemidega.
Veel räägivad igasugused asjapulgad tervena elatud aastatest ja elukvaliteedist ning inimese enda vastutusest tervise hoidmisel ja selle jälgimisel. Seletage mulle palunud ka seda, kuidas aitab eriarsti visiiditasu neljakordne tõus kaasa sellele, et inimesed saaksid oma tervise eest hoolitseda ja käia oma terviseprobleemi süvenemist ennetamas, selle kulgu kontrollimas või jälgimise all hoidmas näiteks kardioloogi, uroloogi, ortopeedi või neuroloogi juures?”
Allikas: Riigikogu stenogrammid