Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Varro Vooglaid: miks peab tohutu kasumiga ettevõtetele maksma maksumaksja rahaga lisaks veel taastuvenergia toetusi?

-
23.10.2024
Varro Vooglaid.
© UU

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsis EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid peaminister Kristen Michalilt, et miks makstakse riiklikku taastuvenergia toetust energeetikaettevõtetele, kes on suures kasumis, samas kui riik korjab raha ära enimhaavatavatelt ühiskonnagruppidelt.

“Ma arvan, et teie olete väga heas positsioonis sellele küsimusele vastama sellepärast, et te olete ühelt poolt praegu peaminister, aga eelnevalt olite nii-öelda kliimaminister. Sõna, mida on siiamaani raske välja hääldada, aga see selleks. Igal juhul tahan küsida teilt teatud informatsiooni kohta, mida lugesin viis päeva tagasi ERR-i portaalis avaldatud uudisest, mis kannab pealkirja “Enim taastuvenergia toetust said mullu Enefit Wind, Enefit Green ja Utilitas”.

Igal juhul tuuakse esile, et 2023. aastal maksti kokku välja 75,6 miljonit eurot taastuvenergia toetusi ja need kolm ettevõtet, mida ma juba nimetasin, said kokku kolmandiku: Enefit Wind 15,15 miljonit, Enefit Green 4,8 miljonit ja Utilitas Tallinna Elektrijaam 4,8 miljonit eurot. Asi, mis minule kui inimesele, kes ei ole energeetika- ja elektrituruvaldkonnas spetsialist, jääb arusaamatuks neid numbreid lugedes, seisneb selles, et ma ei saa aru, miks on vaja sellistele ettevõtetele üldse maksta mingisuguseid toetusi, pidades silmas, et sellessamas uudises on toodud välja, et needsamad kolm ettevõtet said samal aastal vastavalt 28,2 miljonit, 54,7 miljonit ja 16,8 miljonit eurot puhaskasumit.

Tegin ka lahutustehte ehk lahutasin kasuminumbritest need toetuste numbrid ja sain sellised näitajad, et kasumid ilma toetusteta – kuulake korraks, muidu te ei saa täpselt vastata – olid vastavalt 13,05 miljonit eurot, 49,9 miljonit eurot ja 12,04 miljonit eurot. Sellised oleksid olnud nende ettevõtete kasumid ilma taastuvenergiatoetuseta, mis olid vastavalt 15 miljonit, 5 ja 5 miljonit. Kas te saaksite selgitada, miks selliste tohutute kasumitega ettevõtetele peab maksumaksja rahast veel maksma taastuvenergia toetusi?

Täpsustav küsimus. Aitäh! Ma saan teie mõttekäigust esiteks aru, aga koht, kust mul on raske nõustuda teiega, algab seal, kus te ütlete, et on teatavad mudelid, kuidas kutsutakse esile soovitud ettevõtlust. Oli midagi sellist, eks? Teatud mudelite kaudu me suuname seda, et tekiks teatud ettevõtluse viise, mis on antud juhul puhtam energia. Me võime selle üle vaielda, kas see on tõsi või mitte, aga see ei ole praegu vaidluse objektiks. Aga kust nüüd tekib lahkarvamus, on see, et nende CO2 kvootidega juba ju on loodud need mehhanismid, mille kaudu luua nendele nii-öelda taastuvenergia ettevõtetele tõsine konkurentsieelis põlevkivist energia tootmise ees, mis omakorda võimaldab neil teenida väga suuri kasumeid.

Ehk tegelikult juba on ju rakendatud neid mudeleid ja neid meetmeid, mille kaudu see on neile loodud tingimused, kus nad saavad teenida väga suuri kasumeid, kümneid miljoneid eurosid aastas. Ma ei hakka neid numbreid siin kordama. Minu küsimus seisnebki selles, et aga miks peab veel täiendavalt neile toetusi maksma?

Minu idee on, minu arusaam on see, et toetusi makstakse nendele, kes muidu ei saaks äritegevust kasumlikult praktiseerida. Kui juba on loodud eeldused, et nad saavad väga palju kasumit teenida, kümneid miljoneid eurosid aastas, miks veel täiendavalt maksta neile kümneid miljoneid toetusi maksumaksjate rahast, taastuvenergia toetust?

Ja mis on selle küsimuse taustaks, on muidugi minu täiesti erinev arusaamine sellest, mis on õiglane. Ma ei näe, et see oleks õiglane maksumaksjate raha sellisel moel nendele ettevõtjatele, kui lubate, siis kasutan sõna “kantida”, sest seal ei ole mitte mingisugust sisulist põhjendust.

Samal ajal meil on siin Riigikogus praegu eelnõu, mille teie enda valitsus on esitanud, millega võetakse näiteks osadelt kodustelt emadelt, kelle abikaasa on ravikindlustatud isik ja maksab sotsiaalmaksu, ära ravikindlustus. Näiteks kahe lapsega ema, kelle lapsed on kolme- ja viieaastane, selle eelnõu kohaselt jääb ilma ravikindlustuseta, ja sellega hoitakse kokku paar miljonit eurot aastas. Samal ajal kümneid miljoneid kasumit teenivatele ettevõtetele makstakse täiendavalt kümneid miljoneid taastuvenergia toetust. Ma ei saa sellest aru ja palun selgitage, kuidas see õiglane on.”