Sel nädalal juhtis EKRE fraktsiooni saadik Varro Vooglaid tähelepanu sellele, et kasumlikud ettevõtted saavad riiklikku taastuvenergiatoetust, kuigi riigikassas ei jätku millekski raha. Samal teemal kirjutab ka ühiskonnas populaarne ettevõtja Indrek Neivelt, kes kommenteerib sotsiaalmeedias segadust tuuleenergia toetamisel.
“Eelmisel aastal oli sündis lapsi alla 11 tuhande. Sellel aastal on Eestis sünde umbes 10 tuhat. Aga näiteks 2008. aastal oli see arv 16 tuhat ninging sadakond aastat tagasi sündis Eestis lapsi kolm korda rohkem kui praegu.
See aga tähendab, et 2030. aastal läheb esimesse klassi kolmandiku võrra vähem lapsi kui on viimastel aastatel läinud. Hiiumaal tähendaks see kolm klassitäit esimese klassi last. Põlvamaal, Läänemaal ja Valgamaal kaheksat.
Niipalju kestlikkusest. Päris kestlikkusest.
Samal ajal oleme me “kestlikkuse” nimel öelnud, et 2030. aastaks peame me taastuvat elektrit tootma sama palju kui me tarbime. Sellega saab maailmas hakkama vaid seitse riiki ja neil riikidel on selleks hoopis teised looduslikud eeldused. Aga meie Riigikogu on võtnud vastu seaduse, et peab 100%. Mis sellest, et Euroopa Liit on võtnud eesmärgiks 42.5%. Aga meie oleme ju “kestlikkuse” poolest eeskujuks teistele riikidele. “Planeet tuleb päästa” ja “Ambitsiooni peab olema”. Nii öeldakse võimukoridorides.
Aga sellest, et me oleme pannud rohkem kui poole kõrgema taastuvelektri (täpsemalt juhuelektri) eesmärgi, veel ei piisa. Meie elektritarbimine peab kasvama kaks korda. Ja sellise prognoosi on teinud paradoksaalselt kliimaministeerium. Süsteemi operaator Elering on oma prognoosides oluliselt tagasihoidlikum.
Ja kliimaministeerium nagu me teame, teeb meil kõike ikka “kestlikkuse” nimel.
Kui me võtaks Euroopa Liidus kokkulepitud eesmärgi ja Eleringi prognoosi, siis peaks meie juhuelektri võimsused olema neli korda (!!!) väiksemad. Ehk kliimaministeerium tahab “kestlikkuse” huvides investeerida neli korda rohkem kui oleks vaja.
Ja siis otsustatakse “kestlikkuse” nimel maksta rohkem toetusi ettevõtetele ning vähem lastega peredele.
See peab olema unenägu.”