Soome peaminister Juha Sipilä ütles pühapäeval Yle-le, et koalitsioonipartneri Põlissoomlased uue esimehe Jussi Hallo-aho võimalik ministrite vangerdamine ei ole partei siseasi.
Uute ministrite nimetamine ei ole Põlissoomlaste siseasi, lausus keskerakondlasest peaminister. Põlissoomlaste ministritel peab olema koalitsioonipartnerite heakskiit, mainitses Sipilä.
Laupäeval Põlissoomlaste uueks esimeheks valitud Halla-aho soovib välisministriametist tagandada oma eelkäija Timo Soini, kes on avaldanud soovi välisministrina jätkata. Halla-aho on märksa kõvemast puust poliitik, kui peavoolustunud Soini ja see on teinud nii peaminister Sipilä kui ka koalitsioonipartnerid ärevaks.
Sipilä kutsus koalitsioonipartnerite esindajad esmaspäeva hommikuks kõnelustele. Keskerakond ja võimuliidu kolmas osapool Koonderakond on öelnud, et valitsusprogrammis muudatusi ei tehta.
46-aastane Halla-aho on filosoofiadoktor, kes sai 2014. aastal Euroopa Parlamendi saadikuks. Enne seda valiti ta 2011. aastal Soome parlamenti.
Ta edestas esimehevalimistel Soome Euroopa-, kultuuri- ja spordiministrit Sampo Terhot enam kui 300 häälega.
Halla-aho saamine parteijuhiks võib tähistada muutust Põlissoomlaste jaoks, kes pehmendasid oma EL-i vastasust ja distantseerusid uusparempoolsetest ning rahvuslikest parteidest Euroopas. See küll vähendas nende populaarsust, kuid võimaldas ühineda 2015. aastal valitsusega. Nüüd on võimalik teatud tagasipöördumine juurte juurde ja oma populaarsuse uuesti kasvatamine. Halla-aho on oluliselt selgroogsem poliitik ning võib võtta märksa rahvuslikuma hoiaku ka islamiimmigratsiooni küsimuses, mis Soomet tugevasti pigistab.
Peavool ja “süvariik” on teda juba karistanud. Halla-aho mõisteti 2012. aastal “vihakõnes” süüdi nn rassistlike ja moslemivastaste avalduste tegemise eest oma blogis ja trahviti 400 euroga. Jussi Halla-aho artiklid on ilmunud ka Uutes Uudistes ning ta on paljude eesti rahvuskonservatiivide hea kolleeg.
STT-BNS-UU