Gruusia valimised võitis EL-iga ühinemist sooviv, kuid sellega koos sokutatavat homoagendat tagasi lükkav ja suveräänsusmeelne erakond Gruusia Unistus, kellele vastandus „uusväärtusi“ toetav Brüsseli-meelne opositsioon. Pärast valimistulemuste teadasaamist kutsus president opositsiooni võimupöördele.
Gruusia algatas uurimise parlamendivalimiste väidetava võltsimise üle, ütles prokuratuur kolmapäeval. Ühtlasi kutsuti tunnistusi andma president, kes väitis ennast teadvat võltsimisi. Avalduses lisati, et Zurabišvili, “kel näib olevat tõendeid võimaliku võltsimise kohta, kutsuti juurdlusametisse vestlusele”.
Gruusia president Salomé Zurabišvili aga ütles kolmapäeval, et lükkas tagasi prokuratuuri kutse ülekuulamisele seoses tema väidetega valimispettuse kohta.
“Mul ei ole mingit kavatsust prokuratuuri minna,” ütles läänemeelne president pressikonverentsil, lisades, et prokuratuurile on saadaval ohtralt tõendeid valimiste võltsimise kohta ja see peaks keskenduma nende uurimisele ning “lõpetama poliitilise arveteklaarimise presidendiga”.
Opositsiooniparteid on ka teatanud, et ei usalda uurimist, mille viivad läbi Gruusia Unistuse kontrolli all olevad asutused. Samuti on opositsiooniparteid teatanud, et nemad “ebaseaduslikku” parlamenti ei lähe, ja nõudnud uusi valimisi, mille viiks läbi “rahvusvaheline valimisadministratsioon”.
Seega keeldus president tõestamast omi väiteid, varem oli ta märgatavalt sõjakam.
Gruusia Euroopa-meelne president Salomé Zurabišvili, kes on valitsusega tülis, rääkis esmaspäeval AFP-le antud usutluses keerulisest valimispettusest äsja peetud parlamendivalimistel, mille tulemuse opositsioon vaidlustas.
Keskvalimiskomisjoni esitatud pea lõplike tulemuste kohaselt võitis valitsuspartei Gruusia Unistus 53,92 protsenti laupäevastel valimistel antud häältest, samas kui läänemeelsete opositsioonierakondade liit kogus 37,78 protsenti.
Opositsioon ütles, et valimised olid ebaõiglased ning keeldusid tunnistamast kaotust parteile, mida nad süüdistavad Kremli-meelses autoritaarsuses.
Moskva taunis opositsiooni öeldut nende valimistesse sekkumisest.
Zurabišvili, kes on olnud Gruusia poliitika üks silmapaistvamaid nägusid, kuulutas valitsustulemused ebaseaduslikeks.
Riigipea ütles AFP-le, et valimistel kasutati üsnagi keerukaid petuskeeme.
Zurabišvili sõnul näib valimispettuse sedavõrd kõrgetasemeline kavandamine midagi enamat kui suutnuks korda saata valitsus enda võimul hoidmise nimel ning nähtav on samuti Vene metodoloogia käekiri. Presidendi kohaselt on tegu mõneti üllatava aspektiga, arvestades Gruusia võimupartei ja Venemaa omavahelisi suhteid.
Riigipea kohaselt oli Gruusia Unistuse valimispropaganda täielikult kopeeritud Vene propagandalt ja valitsuserakonnal on avalikes suhetes inimesed, kes tulevad Venemaalt.
Valimistel täheldati häälte ostmist, valitud ametite kandjate survestamist, vabanemist lubatud vangide perede survestamist, sõnas Zurabišvili.
“Raha jagati nähtavalt väikebussidest valimisjaoskondade väljapääsude juures,” sõnas ta.
Samuti esines tema sõnul elektroonilise valimistehnoloogiaga seotud meetodeid, mida esmakordselt kasutati. ID-kaarte sama seerianumbriga kasutati hääletamiseks mitu korda erinevates regioonides, lisas ta.
Nüüd keeldub ta oma varasemaid väiteid prokuratuuris tõestamast. Tundub, et opositsioon hämab kõvasti. (AFP-BNS-UU)