Eestis pole ammu enam olnud nii skandaalset projekti nagu Eesti 200 ja Johanna-Maria Lehtme “Slava Ukraini”, kus väga patriootliku loosungi all tehti väga musti tegusid, kuid kogu jama on pehmelt öeldes vaiba alla pühitud.
BNS kirjutab: “MTÜ Slava Ukraini, mis on alates 2022. aastast pakkunud Ukraina sõjaväele elu säästvat ja päästvat abi, lõpetab oma tegevuse rahaliste vahendite puudumise tõttu 2024. aasta lõpuga ning oktoobrist detsembrini viib organisatsioon ellu veel pooleliolevad projektid.”
Kogu see lugu pole nii lihtne, kui seda serveerida püütakse, arvestades, et Eesti 200 on valitsuses. Enne Riigikogu 2023. aasta valimisi püüti Ukraina abistamise sildi all lõksu suur hulk inimesi, kes uskusid Johanna-Maria Lehtme pisaraid. Kuna naine osales valimistel, sai ta suure hulga hääli, mis tõi tänaseks mandunud poliitprojekti Eesti 200 parlamenti ja valitsusse.
Valimiste ajaks oli skandaal juba puhkenud, kuid meedia ja justiitssüsteem varjasid seda, et Eesti 200 tulemus ei kannataks ja et EKRE vastu algatatud nn Prigožini juhtum ikka toimiks – Slava Ukraini skandaali ilmsekstulek oleks kohe jõudude vahekorda muutnud. Annetusrahade “vasakule” toimetamise varjamine muutis Eesti poliitika võltsiks.
Samuti andis skandaal suure hoobi Ukrainale, sest see kuivatas kokku annetused – inimestel kadus usk, et nende raha ikka õigesse kohta jõuab.
Johanna-Maria Lehtme on endiselt jooksus, Eesti 200 üritab kangekaelselt ennast juhtumist distantseerida, ta pole võtnud ei vastutust ega kahetsenud, prokuratuur näitab üles selget ükskõiksust või isegi soovi see “piinlik” vahejuhtum unustada.
“Slava Ukraini” skandaalis pole saavutatud ei juriidilist õiglust ega läbi käidud moraalset enesepuhastust, neid ilmselt ei tulegi. Annetusrahade kõrvaletoimetamine jääb üheks räpaseks juhtumiks, mille otsad kaovad vette – nagu kümne miljoni dollari, VEB Fondi, kilekotirahade ja paljud muud juhtumid.
BNS: MTÜ Slava Ukraini asutasid 2022. aastal Johanna Maria Lehtme, Janeli Sundja ja Elo Laura Aaspõllu.
Mullu kevadel tekkis kahtlus, et MTÜ on annetatud raha väärkasutanud. Kahtlustuse põhjustas MTÜ 1,5 miljoni euro suurune ülekanne Ukraina koostööpartneriga seotud firmale IC Construction.
Mullu mais käivitas riigiprokuratuur kriminaaluurimise karistusseadustiku paragrahvi järgi, mis käsitleb omastamist. Sama asja uurivad ka Ukraina õiguskaitseasutused.
Lehtme on raha väärkasutust eitanud. Prokuratuuri kinnitusel on Lehtme tänavu augustis ülekuulatud ja menetlus jätkub.
Uued Uudised