Maailmas ei ole ühtegi riiki, kes on maksutõusudega majanduse kasvama pannud, ütlesid opositsioonipoliitikud kolmapäeva õhtul “Esimeses stuudios” valitsuse plaane kritiseerides.
Debatil esinenud Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Siim Pohlak kritiseeris saates, et isegi kui mõni ministeerium kärbib pisut, siis seda tehakse seal, kus ei peaks.
“Praktika on näidanud, et kärped tabavad eesliini – allasutusi, maapiirkonnad saavad pihta. Kärbitakse sealt, kust ei peaks. Kõigepealt tuleks vaadata ministeeriumitesse sisse, mitte minna eesliini kallale. See on Eestis läbi aegade olnud nii, et kokku tõmmatakse maapiirkondade arvelt, vähendatakse teenuseid, koondatakse inimesi ja läheb ka sel korral nii. Kurb, et praegune valitsus jätkab Kaja Kallase mustrit,” rääkis Pohlak.
300 miljonit eurot vajalikku puudujääki aitaks EKRE hinnangul katta eelarves ette nähtud 210 miljonit eurot Rail Balticusse.
Pohlak: “Me ei tea ka maailmas ühtki riiki, kes oleks ennast rikkaks maksustanud. Tegelikult meil on vaja majandus korda saada, tööle saada. Eestis on suurusjärgus 140 000 riigipalgalist ja meil on umbes 140 000 aktiivset ettevõtet, mis tähendab, et iga ettevõtte üleval pidada on piltlikult öeldes üks riigipalgal olev inimene. Ja kui me keerame majanduse tuksi, tekitame ebakindluse, ettevõtted hakkavad uksi sulgema, siis selge on see, et eelarves hakkabki teil raha puudu jääma, puudujääk läheb suuremaks.“
Ta lisas, et esmajärjekorras on vaja taastada kindlustunne majanduses, alles siis saame hakata rääkima teistest asjadest. „Kõige tähtsam – energiahinnad on vaja kontrolli alla saada, võrreldes naabritega kaotame konkurentsis iga päev,” rõhutas ta.
Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon esitas eile 2025. aasta riigieelarve seaduse eelnõule 14 muudatusettepanekut põhitähelepanuga vähendada ideoloogilisi ja korruptiivseid kulusid ning suunata see raha perede, laste ja maaelu toetuseks. Lisaks esitasid fraktsiooniliikmed eraldi teist samapalju muudatusettepankuid.