Paljukirutud Ungaris on olukord tegelikult hoopis õiguslikum kui Eestis, kus ebakompetentne ja laostav valitsus teeb erakorralisi otsuseid üle rahva peade.
BNS kirjutab: “Ungari parlament pikendas Ukraina sõjaga seotud eriolukorda järgmise aasta maini, säilitades peaminister Viktor Orbáni ulatuslikud volitused riiki juhtida, edastasid esmaspäeval uudisteagentuurid Interfax ja Ukrinform viitega Bloombergile.”
Kui ebademokraatlik Ungaris toimuv ka ei tunduks, on see tegelikult hoopis demokraatlik: valitsus sai parlamendilt volitused teha erakorralisi otsuseid sõjaga seoses.
Eestis on kõik vastupidi: valitsus teeb erakorralisi otsuseid parlamendilt ja rahvalt selleks luba saamata. Näiteks julgeoleku- või siis kaitsemaks, kuidas keegi seda nimetab, on tegelikult erakorraline maks, mida kehtestatakse üldlevinud praktikas tavaliselt vaid otsese sõjalise ohu tõttu. Selleks aga peab riigis olema mingisugunegi juriidiline alus sõjaaja tegevusteks.
Kaja Kallase sõjahüsteeriast hoolimata on Eesti seni rahuaegne riik, mingit legitiimset kurssi sõjaks valmistumiseks pole välja kuulutatud ja seega ei tohiks maksumaksjale peale panna erakorralisi makse nagu julgeolekumaks, eriti kui see on peidetud “igale poole” ning tõenäoliselt jõuab sellest kaitseotstarbeni vaid väike summa.
Ungari tegutseb tegelikult erakorralistes oludes õigesti – kui nad on kord leidnud, et situatsioon sealkandis on pingeline. Eestis on kõik sassis: riik norib tüli õigeusu kirikuga, ässitades usklikke venelasi üles, Ida-Virumaad laostatakse rohepöördega, mis võib kaasa tuua sotsiaalse plahvatuse, Vene kodanikelt valimisõiguse äravõtmist takistavad Läänemetsa sotsid ja kõige selle puhul korjatakse rahvalt viimanegi raha mingi julgeolekumaksu sildi all.
Uued Uudised