EKRE-st lahku löönud ja uue erakonna asutanud tüübid näivat vahele jäänud olevat andmebaasi vargusega, kui kutsusid oma üritusele inimesi, kellega neil pole mingit pistmist. Pole midagi öelda – tubli algus „ausale“ ja „eetilisele“ asjaajamisele.
Mõni päev tagasi potsatas Erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid kutse paljude EKRE liikmete postkasti. Sealhulgas näiteks ka ühe EKRE liikme mitteavalikule meiliaadressile, kuhu seni on läinud ainult EKRE infokiri. Mingeid andmeid kellelegi teisele kirja saaja andnud ei ole.
„Tahaksin teada, kust nad minu andmed said. Ma pole neile luba andnud oma andmete kasutamiseks, lisaks puudub mul ülevaade, kellele nad seda veel võivad jagada või juba jaganud on,“ ütles adressaat.
EKRE poliitiku Helle-Moonika Helme sõnul on EKRE-l juba ammu kahtlused nende andmebaasi varguses, sest erakonna poole on pöördunud väga paljud liikmed, kes on kurtnud, et uus erakond ERK helistab ja saadab neile ka e-kirju, et inimesi üle meelitada.
Ainsaks loogiliseks seletuseks peab ta seda, et EKRE andmebaas sattus ERK valdusesse nende inimeste kaudu, kes EKREst lahkusid ja ERKi läksid.
ERKi peasekretär on praegu EKRE endine ringkondade koordinaator Rudolf Jeeser. Üks tema põhilisi ülesandeid oligi korrastada erakonna andmebaasi, kontrollida üle liikmeskond ja koondada kõik inimeste e-posti aadressid ja telefoninumbrid kokku, mille kaudu oleks erakonnal võimalus lihtsamini oma liikmetega suhelda ja infot jagada.
Helme sõnul on selline andmebaasi vargus poliitmaastikul erakordne juhtum. Tema teada ei ole mõne teise erakonna lõhenemise ajal keegi andmebaasiga jalga lasknud ega sellega uut erakonda üles ehitama hakanud.
„Kui EKRE lõhenemine toimus, siis see inimene kohe ei lahkunud erakonnast, seetõttu ei olnud põhjust minna temaga vestlema ja selgitusi jagama andmebaasi kasutuse kohta. Kohe kui ta lahkus, hakati inimestele üle helistama, mõjutama inimesi erakonnast lahkuma. Tehti vaippommitamist, helistati inimestele üle terve Eesti!“ rääkis Helme.
Paljud, kes lasid end ära meelitada, on nüüd häiritud ja pahased ning soovivad EKREsse tagasi.
Tähelepanuväärne on Helme sõnul ka asjaolu, et kogu ERK infokiri, postrid jms, sarnanevad väga EKRE omadega, koopeeritakse ja kasutakse ära EKREs saadud oskusi.
Postimees uuris asja ning sai ERKi üldaadressilt vastuse, et „tegemist oli inimliku eksimusega“. „Edaspidi kontrollime, et meie materjalide saajateks oleks vaid meie erakonna liikmed ja toetajad,“ teatati sealt.
Mingil põhjusel aga ei vastanud ERK, kust nad andmed said ning mida arvavad EKRE kahtlustest, et nende peasekretär võis varastada oma endise erakonna andmebaasi.
Andmekaitse inspektsiooni avalike suhete nõunik Grete Lehemaa ütles väljaandele, et nii andmebaasi kui ka andmete „kaasavõtmiseks“ ehk näiteks kopeerimiseks on vajalik õiguslik alus. „Samuti on õiguslik alus vajalik edasiseks andmete töötlemiseks. Ilma inimese enda teadmata teda ühtegi nimistusse lisada ei tohi.“