Kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis EKRE saadik Helle-Moonika Helme peaministrilt Euroopa Liidu plaanide kohta luua üleliiduline vararegister ja selle vastavuse kohta Eesti põhiseadusele. Kristen Michalilt ammendavat vastust ei tulnud.
Helle-Moonika Helme: “Novembri alguses lekkis avalikkusesse Euroopas kavandatav plaan luua superregister, kuhu koondatakse kõik andmed Euroopa Liidu liikmesriikide kodanike varadest, ehk plaan on luua Euroopa Liidu ülene vararegister. Selline superregister hõlmaks inimestele kuuluvaid osalusi ettevõtetes ja inimeste kinnisvara, mõistagi inimeste kontodel olevat raha, kunstiesemeid, väärismetallehteid, krüptovara ja kõike muud väärtuslikku. Ka sellist vara nagu autod, laevad, lennukid, ja samuti on kavas sinna kanda ka igaühe käsutuses olev sularahavaru.
Sularaharegistri jaoks peaks kõik sularahatehingud olema jälgitavad, eurooplased peaksid aru andma neile kuuluvast sularahast ja summat registris iga tehingu järel vastavalt suurendama või kahandama. Plaanis on kolm võimalikku rakendusstsenaariumi: riiklike täiendavate vararegistrite loomine ja nende ühendamine Euroopa Liidu tasandil, olemasolevate riiklike vararegistrite ühendamine Euroopa Liidu tasandil ja Euroopa Liidu varade keskregistri loomine.
Kui sellistel varaliikidel nagu näiteks kinnisvara on riikidel juba registrid ja selle üle peetakse arvestust, siis nii mõnegi teise varaliigi puhul võiks selle registrisse kandmine tähendada hoopis inimese privaatsfääri tungimist.
Kas Eesti valitsus on neist plaanidest teadlik? Kas Eesti osaleb selles protsessis? Kui kaugele on selle plaaniga jõutud? Ja kas Eesti valitsus kavatseb seista Eesti inimeste põhiseaduslike õiguste eest – sest meie põhiseaduse paragrahv ütleb, et omand on puutumatu ja samuti ütleb ta ka, et inimese eraelu on puutumatu – või annab truualamlikult Eesti inimeste varad üle, üle nende peade Euroopa Liidu käsutusse?”