Sotsiaalmeediaplatvormi Facebook kasutajad teavad, et kas sealsed algoritmid või siis Delfi lapsajakirjanikud, kes ei tee vahet arvamusel ja faktil, võtavad maha”vale” maailmavaatega postitused, kuna need ei sobivat nende “komjuunitile”. Kui maha võetakse valitsuskriitilisi postitusi, tähendab see, et sotsiaalmeedia tsenseerib poliitilisi seisukohti, mis ei lähe kokku asukohajärgse riigi võimupoliitikute seisukohtadega. Samas väidab Eesti põhiseadus, et “Tsensuuri ei ole.”
Kolmapäeval postitas Uute Uudiste toimetus artikli pealkirjaga “Martin Helme: tänane valitsus tegeleb sellega, et Eesti Energia läheks pankrotti või vähemalt tekiks tootmisvõimetus” koos tutvustusega: “Turg ei pane asja paika, kui valitsus kingib ära Eesti energiabilansist kaks elektrijaama, mis vähendab tema varade väärtust ja muudab kogu tema finantseerimise dünaamikat. Turg ei pane asja paika, kui valitsus ise kehtestab uued keskkonnatasud, kui valitsus ise kehtestab erinevad muud nõuded. Sellega aetakse Eesti Energiat pankrotti. See on süstemaatiline tegevus, millega tänane valitsus tegeleb, et Eesti Energiat aetakse pankrotti või vähemalt tekitatakse tootmisvõimetus. Ja sellel on ju katastroofilised tagajärjed Eesti energiaga varustatusele.”
See postitus eemaldati kõigist FB keskkondadest. Samas on tegu poliitiku seisukohaga, mille ta esitas Riigikogu infotunnis riigi peaministrile Kristen Michalile. Mis õigusega kõrvaldab Facebook opositsioonilise poliitiku seisukohti, mis kritiseerivad otseselt võimulolijaid? Kas nad on valitsuse leival või lähtuvad maailmavaatelistest tsensuurireeglitest?
Nagu öeldud, Eesti põhiseadus ütleb, et tsensuuri pole. Kui ongi mingid postitused, mis mingil põhjusel tuleb kõrvaldada, siis poliitiliste erimeelsuste väljendamine sotsiaalmeedias ei tohiks mingil juhul selle alla käia. Praegu räägitakse palju Gruusia sündmustest ja rünnatakse sealset valitsust, aga ka Eestis tsenseeritakse valitsusvastaseid seisukohti.
Mis hakkab juhtuma edaspidi? Kas kritiseerida ei tohi ka tuuleparkide massirajamist, fosforiidi kaevandamist, maksupoliitikat jne? Kuidagi totalitaarseks kisub, kui sõnavabadus ära kägistatakse…
On teada, et Eestis tsenseerivad Facebooki vasaksuunitlusega Delfi Meedia lapsajakirjanikud. Kõnealuse postituse eemaldamine algoritmi poolt ei tundu tõenäolisena, seega on tegu “faktikontrollide” isetegevusega. Oleks Eestis normaalne valitsus, siis annaks ta Facebookile märku, et poliitikasse sekkuda ei ole tsensuuri puudumise põhiseadusesse kirjutanud Eestis seaduslik.
Facebooki omanik Mark Zuckerberg on juba vilksamisi tunnistanud, et ei oleks tohtinud valitsustele tsensuurinõuetes järele anda. Pärast Twitteri vabanemist vasakmõjust ja Trumpi naasmist võimule on oodata, et Lääne ühiskonda naaseb arvamuste mitmekesisus ja ka konservatiivide häält saab taas kuulda.
Uued Uudised