Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

VIDEO | Rain Epler: meie sõjaline missioon Mosambiigis on otseselt seotud fossiilkütuse toomisega rohepöörde-Euroopasse

-
04.12.2024
Laadime sisu...

Kolmapäeval olid Riigikogus kinnitamisel Eesti sõjalised missioonid ning EKRE fraktsiooni saadik Rain Epler käsitles oma kõnes Mosambiigi sõjaretke absurdsust.

“Head kolleegid! Ma aasta tagasi ka analoogse eelnõu menetluse ajal kasutasin võimalust rääkida pisut sellest olukorrast seal Mosambiigis. Ja laiemalt võttes ka rohepöördest annab võimaluse rääkida see Mosambiigi missioon.

Seletuskiri jätab mõndagi rääkimata ja kasutatakse eufemisme. Öeldakse näiteks, et Cabo Delgadost algas kriis, kui sotsiaal-majanduslikest probleemidest kasu lõikavad äärmuslikud islamirühmitused, kuhu kuuluvad kohalikud ja Islamiriigi välisvõitlejad, võtsid oma kontrolli alla osa provintsi territooriumist.

Kui veidi lugeda, mis seal toimub, siis tuleb välja, miks rahvas rahutuks muutus. Põhjus oli mõnes mõttes lihtne ja loogiline. Riigi president ja valitsev erakond tegelevad korruptsiooniga. Mosambiigis on maailma suuruselt 14. ja Aafrika suuruselt kolmandad gaasivarud ja suurmaardla on just seal riigi kirdeosas. Hiljaaegu avastati, 2017 oli see. Ja rahval oli suur lootus, et nüüd hakkab elujärg paranema. Aga võta näpust! President käitus mitte niimoodi, nagu presidendid ilusates muinasjuturaamatutes, vaid pigem käitus nii, nagu neegrikuningad ikka käituvad. Et võtame selle gaasi sealt välja, müüme maha ja saame palju raha, aga seda ei jaga kogu seltskonnaga, kes riigis elavad.

No ja siis rahvas muutus rahutuks ja islamivõitlejad loomulikult kasutasid võimalust ja läksid sinna sisse. Praegu on seis selline, et põhiliselt tagavad korda Ruanda väed, kellel on selleks olemas võimekus, ja nad tagavad korda põhiliselt just nende gaasimaardlate ja LNG-projektidega seotud piirkondades. Vahepeal olukord läks natuke paremaks, inimesed said hakata tagasi kolima, aga just ikkagi nende LNG-projektide lähistele. Aga sõdurite põhieesmärk on ikkagi turvata neid äriprojekte ja elanikkonnakaitse on teisejärguline.

Viimasel ajal on kogu see olukord halvenenud. Nende Ruanda vägede seal viibimise eest muuseas maksab Euroopa Liit ja Euroopa Liidul on endal seal missioon. Ja miks? Ikka selleks, et prantslaste TotalEnergies ja ka Exxon Mobil saaksid jätkata oma LNG-projektidega, et varustada Euroopat gaasiga.

Nii et ma pöördun siin üsna otse mõnede kolleegide, näiteks Hanah Lahe ja Tiit Marani ja Züleyxa Izmailova poole. Eile Hanah ütles, et meid on ootamas katastroof ja kiiremas korras tuleb midagi teha. Eriti oluline olevat lõpetada fossiilkütuste kasutamine. Nad võiksid mõtiskleda selle Mosambiigis toimuva üle. Kui me loeme seda Euroopa kurikuulsat rohelepet, siis seal öeldakse muu hulgas järgnevad loosungid: “Pingutame, et olla esimene kliimaneutraalne kontinent!”, “Seome majanduskasvu lahti ressursside kasutusest!”, “Kedagi ei jäeta maha, ühtegi paika ei jäeta maha!”

Kõlab nii ilusalt, tõesti, nagu muinasjutus. Aga siin on puudu või on nad kuidagi piimaga kirjutatud, et nende lausete lõpus peaks olema veel üks sõna. Need laused peaks olema niimoodi, et majanduskasv on seotud lahti ressursikasutusest Euroopas. Ja Euroopas ei jäeta kedagi maha ega ühtegi paika ei jäeta maha.

Aga vaat, Hanah ja Züleyxa ütlevad, et probleem siiski on üleilmne. Aga nüüd tuleb välja, et Euroopa probleemi saab lahendada niimoodi, et teed neegrikuningaga diili, et saad sealt gaasi, saadad oma väed turvama, et rahvas ei saaks segada seda gaasipumpamist.

Nii et noh, nüüd soovituste osas, kuidas hääletada, ma olengi natuke kahevahel. Iseenesest mina ei arva, et fossiilkütuste kasutamise peaks lõpetama. Ja gaasi on Euroopas vaja. Aga siiski Hanahile ma juhiksin tähelepanu, et päris suure silmakirjalikkusega tegeldakse siin. Ühelt poolt räägitakse, et ärme põleta, aga tegelikult tehakse seda, et põletame teiste oma. Ja sõjaväega turvame seda, et seda teiste oma siia tuua saaks.”