Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE saadikud pärisid sotsiaalkaitseministrilt aru, miks valitsuse poliitika sündimust aina alla viib

-
09.12.2024
Maa omaenda lapsi sünnib Eestis järjest vähem. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Esmaspäeval oli Riigikogus sotsiaalkaitseminister Signe Riisalo, kes pidi vastama EKRE fraktsiooni arupärimisele rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni tegevuse kohta. Avaküsijaks oli saadik Evelin Poolamets.

Evelin Poolamets: “Esitan Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni liikmete nimel arupärimise sotsiaalkaitseminister Signe Riisalole ja see puudutab rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni tegevust. Statistikaameti andmetel sündis eelmisel aastal Eestis 10 949 inimest ja suri 17 315. Eelmine aasta oli erakordne madala sündide arvu poolest. Kunagi varem pole Eesti rahvastikustatistikas, mille andmed ulatuvad aastasse 1919, registreeritud alla 11 000 sünni.

Rahvastiku dünaamilisuse huvides on esmatähtis sündimuse tõus. Meie tingimustes tähendab see esialgu sündide arvu normaliseerumist. On hädavajalik, et lähiaastatel toimuks Eestis süstemaatiline teaduslik analüüs, mis annaks lähteandmed optimaalse strateegia loomiseks, et demograafilist kriisi lahendada. Arvestades, et rahvastiku jätkusuutlikkus on meie rahva püsimise keskne küsimus, soovime esitada rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni tegevuse kohta järgmised küsimused.

Kas te saate selgitada, miks komisjon ei ole tänavu koos käinud ning kuidas on plaanis tagada komisjoni tõhus ja regulaarne töö edaspidi? Kuidas plaanite tagada, et komisjoni tegevusse kaasatakse rohkem eksperte, kes suudaksid pakkuda teaduslikult põhjendatud lahendusi rahvastikukriisi lahendamiseks? Teie ministeeriumi seisukoht on olnud, et nii rahvastikutaaste rakkerühma kui ka rahvastikukriisi probleemkomisjoni loomine dubleeriks olemasolevat komisjoni tööd. Kas te saaksite täpsustada, kuidas plaanib komisjon rahvastikuprobleemidega tegeleda viisil, mis välistaks eraldi rakkerühma vajaduse?

Viimaste aastate statistika näitab, et sündide arv on languses – 1990. aastal sündis 22 308 last, kuid 2023. aastaks oli see number langenud 10 949-ni. Milliseid meetmeid on komisjonil kavas soovitada, et peatada sündimuse langus ja tagada rahvastiku jätkusuutlikkus? Miks ei ole komisjon oma tegevuses olnud läbipaistev ning kuidas plaanite parandada informatsiooni kättesaadavust, et suurendada avalikkuse usaldust komisjoni töö vastu?”

Küsimustega jätkasid teised rahvuskonservatiivsed saadikud.

Rene Kokk: ” Rahvastikupoliitika üks alustala kindlasti on kindlustunne riigi suhtes. Aga kahjuks oli teie üks esimesi eelnõusid, mis selle koosseisu juures siia toodi, oli kohe suurperede toetuse vähendamine. Enne valimisi tõstsite, et hääled kätte saada, pärast seda esimene eelnõu, mida siin menetlesime, oli suurperede toetuse vähendamine. Või näiteks ei aita palju kaasa ka maksutõusud. Võtate ära kodustelt emadelt ravikindlustuse, teete automaksu, käibemaksu, aktsiisid ja nii edasi. Võiks veel nimetada nii mõnegi. Aga küsin teie käest, et millised olid teie ettepanekud valitsuses siis, kui oli maksutõusude arutelud, milline oli teie panus ja ettepanekud, et aidata meie lastega peresid ja et nad ei saaks sellist lööki, nagu te praegu olete ette valmistanud ja selle maksukaskaadiga teete, mis siin peale tuleb.”

Kert Kingo: “Täna sotsiaalkomisjonis kuulsin, et selle rahvastikupoliitika valitsuskomisjoni teemadeks on muu hulgas: keskendume sündidele ja perede turvalisusele. Aga tegudes te ju ei toeta kuidagi neid eesmärke. Näiteks te ju, nagu siin eelnev küsija juba mainis ära, tühistasite koduse ema, kes on otsustanud kodus lapsi kasvatada, ravikindlustuse, mis hakkab järgmisest aastast kehtima. Kui ma selle kohta küsisin, siis teie ütlesite sellise lause, et riik ja ülejäänud maksumaksjad ei pea koduse ema ravikindlustust kinni maksma. Minul tekib küsimus, miks need emad, miks nende ravikindlustust ei pea riik ja maksumaksja kinni maksma, aga soomuutjate ja LGBT-inimestele tehtud kulutusi peab maksumaksja ja riik kinni maksma.”

Anti Poolamets: “See on tõsi, et te olete ühed suurimad ebakindluse loojad olnud, sest esiteks te kahjustasite õiguskindlust ja teisalt kahjustasite nende inimeste usku riigisse ja lubadustesse väga sügavalt, kes juba planeerisidki endale lapsed ja said selle riigi lubaduse arvelt, ja siis öeldi, et head aega, meie lööme nüüd uue korra majja ja ükski lubadus ei pea. Aga samal ajal kui te jõuga ära võtsite selle omaenda lubaduse ja teiste erakondade väga – võiks öelda – vennalikku otsuse jõulisteks perehüvitisteks, ütlesite, et on olemas ju hoopis muud meetmed, mis toetavad sündimust. Millised need muud meetmed siis on teil vahepeal üles leitud ja mida te olete kasutanud? On midagi eluasemega seoses või midagi muud tulnud?”