Selline küsimus tõstatus jäätmeseaduse muutmise menetlemisel, kui eelnõud kaitses puldis reformierakondlane Mait Klaassen. Eelnõu kohta jagas kiitust automaksu maaletooja Mart Võrklaev, kuid EKRE saadik Rene Kokk leidis eelnõus nõrku kohti.
Rene Kokk: „Ma olen mitmel korral seda saalis siin küsinud, ma küsin uuesti, äkki on vahepeal aruteluks tulnud. Mismoodi hakkab toimuma olukord pärast seda, kui automaks kehtestatakse nüüd järgmisel aastal?
Kellelgi varastatakse auto näiteks ära 1. veebruaril. Mis aja pärast tekib sellel varastatud auto omanikul, kellel, oletame, on 500 eurot aastas automaksukohustus, võimalus pöörduda transpordiameti poole ja paluda see autoregistrist kustutada, kuna tal reaalselt autot ei ole?
Ja ma küsin seda sellepärast, et ma ei ole vastust saanud.
Kaua seda menetletakse, kas see on aasta, kaks või kolm?
Teoreetiliselt on ju võimalik, et autot ei leita ja menetletakse kolm aastat ja sisuliselt iga aasta peab auto omanik, sest ta on ju omanik, maksma 500 eurot selle eest.
Kas siin eelnõu käigus te arutasite ka, mis sellisel juhul ikkagi hakkab toimuma selle auto arvelt mahavõtmine või see, et omanik ei peaks maksma automaksu auto eest, mida tal ei ole, mis ära varastati?”
Mait Klaassen vastas nii:
„Otseselt sellest aspektist meil arutelu ei toimunud, küll aga kui see varastatud auto antakse üles Politsei- ja Piirivalveametile ja käivitatakse otsinguprotsess ja kui seda otsingus ei leita, siis maksimumaeg, mis üleüldse selle autoga saab olla, on kaks aastat, kui ta saab olla selle maksu alla. Aga ma arvan, et see küsimus lahendatakse muud moodi ära.“
Mart Võrklaev võttis samuti saalist eelnõud kiita: „Tegemist on suures plaanis väga hea eelnõuga, see on järg mootorsõidukimaksu eelnõule, mis reguleerib seda, et tõesti, kui auto on kadunud või hävinud, siis sa saad selle lihtsustatult registrist maha võtta ja ei pea mootorsõidukimaksu maksma ja register saab korda ja keskkond saab korda. Keskkond oli tegelikult mootorsõidukimaksu puhul üks oluline aspekt, miks seda teha.“
Rene Kokk leidis, et seesugune Klaasseni vastus ei ole kuidagi ammendav ning täpsustas: „Te enne vastasite minu küsimusele, et kui auto on ära varastatud pärast 25. aasta 1. jaanuarit, siis saab selle ära varastatud auto omanikele, kellel autot ei ole, auto kustutamiseks taotluse teha transpordiametile kahe aasta pärast. Kui ma nüüd õigesti aru saan, siis kaks aastat tuleb tal maksta automaksu, kui see on näiteks 500 eurot.
Mart Võrklaeva kommentaarist ma sain aru, et igaüks võib kohe minna ja teha avalduse transpordiametile, kui auto on kadunud või teda ei ole enam.
Kumb see siis nüüd on? Isegi juhul, kui ta kahe aasta pärast saab teha, siis tundub see kuidagi ebaõiglane, sest inimesel ei ole autot, see on ära varastatud, politsei menetleb seda, tegelikult ka keskkonnakahju või keskkonnajalajälge ei tekita selle autoga, aga automaksu maksab. Missugune see seisukoht ikka päriselt on?“
Klaassen jäi vastuse võlgu: „Ma praegu jään teile väga täpse vastuse võlgu,“ lubades anda hiljem vastuse kirjalikult.